20.11.2017 23:05


Talent určuje v podstatě jen to, jak snadno vám něco půjde. Píle je třeba vždycky

Autor: Jakub Sekanina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Každý rád popouští uzdu své fantazii, někteří více, jiní méně. U některých to dojde tak daleko, že vše dají na papír, zaplatí malé jmění a vydají vlastní knihu. Mezi takové patří i Jaroslav Tylich, který si jednoo dne řekl, že chce všechny své úspory utratit za to, aby si ho lidé mohli postavit na poličku.

Brno - Nadcházející jaro půjde do knihkupectví první díl fantasy série Povídky Pověstiny. Autorem je bývalý student Masarykovy univerzity Jaroslav Tylich, který si tímto splnil sen, představit ve své první knize současným čtenářům svět, který již před dlouhou dobou vybudoval.

Jakub Sekanina

Můžete nám o své knize říct pár základních věcí?

Moje kniha Lily a Magor je první kapitola fantasy série, která má mít celkově osm svazků. Příběh je napsaný na přibližně sedmi seti normostranách a vycházet bude po několika částech, kdy každá bude mít necelých dvě stě stran. Je tomu tak proto, že jsem prozatím neznámý autor a lidé si radši koupí knížku kratší, zvláště když jde o nováčka na trhu. Celkově by tedy mělo vyjít osm knih, každá na tři až pět částí, hrozí tedy nebezpečí, že se mi to protáhne třeba na čtyřicet knih.

Jak dlouho jste na celé knize pracoval?

Na knize jako takové celkem osm měsíců. Svět, ve kterém se odehrává, jsem ale začal vyvářet už od svých osmnácti let, je tedy skoro deset let starý.

Vaši knihu nevydávalo žádné z větších knihkupectví. Které knihkupectví nakonec vaši knihu přijalo? A proč jiná odmítla?

Moji knihu vydává nakladatelství Beletris. Je to nakladatelství zaměřené výhradně na české autory a často publikuje právě díla začínajících autorů. Většinou se zaměřuje na pohádky, dramata a knihy pro celou rodinu. A ke druhé části otázky. Byla  moc dlouhá, to byla asi nejčastější a jediná větší výtka.

Co všechno nám můžete říct o světě, kde se váš příběh odehrává?

Můj svět je praktickým odrazem našeho světa, jen s trochou mystična k tomu. Představte si že veškerý folklór, mýty a legendy jsou pravdivé. Že v lese straší hejkalové, v potoce číhá vodník a když věříte v boha války, reálně vám to pomůže na bojišti. Takový svět to je. Lidé ví, že stvoření z pohádek existují, ví taky ale, že na ně platí moderní zbraně. Příběh o Lily a Magorovi se odehrává v Pověstinách, což je moje verze Česka, které leží na kontinentu Europa.

Je Vaše kniha epická fantasy, kdy sledujeme dobrodružství nějaké skupiny, třeba jako v Pánu prstenů, nebo spíš povídky či jednotlivé kratší příběhy?

  Trochu od obojího. Příběhy jsou stále o dvojici Lily a Magora, ale ti se dostávají do různých problémů, potkávají zajímavé lidi a to je to hlavní. Neříkám, že příběh není důležitý, ale pro mě je v psaní daleko důležitější vytvořit zajímavý charakter.

Takže Vy se zaměřuješ hlavně na postavy?

Je mi to bližší, a taky je to podle mě daleko zajímavější. Osobně mě nebaví číst něco, co je prostým popsáním časové linky, ať už jakkoli zajímavé. Já na chronologii tolik důraz nedávám, radši přivádím diváky vždy do nejzajímavějšího bodu děje. Na příklad, první kniha nezačíná prvním setkáním Lily a Magora, ale rovnou první schůzkou. Taky si rád hraju s detaily. Když má jedna z hlavních postav třeba zajímavou jizvu, nebo šperk, je velmi pravděpodobné, že to v nějakém bodu příběhu popíšu, přidám k tomu příběh a tím dodám hloubku samotné postavě.

Kde berete inspiraci? 

Jelikož je celá moje kniha založena na mezilidských vztazích, inspirací je mi život sám. Vidím na ulici, nebo u nás doma nějakou situaci a použiju ji pro svoji novou postavu či zápletku. Snažím se zpracovávat témata jako vztahy v rodině či mezi přáteli. A takové věci jsou všude kolem nás.

Narazil jste při vydávání knihy na nějaké problémy?

Vydání knihy jsem si musel částečně uhradit sám, vydavatelství mi zaplatilo polovinu nákladů. Vydání své první knihy mě tak stálo 67 tisíc korun. Zdá se to být hodně, ale tisk, propagace a další výdaje stojí hrozné peníze. V podstatě můžu být rád za to, jak to dopadlo a pokud prodám dost knih, příště už mi náklady pokryje nakladatelství kompletně. Jinak problémy jako takové nebyly žádné. Ve smlouvě stojí, že mám poslední slovo ohledně všeho a do teď jsem se na ni odvolávat nemusel.

Kdy si budou čtenáři moci knihu koupit?

Do února bych chtěl dát nakladatelství zelenou, to by pak začalo tisknout a knížka by přibližně do dvou měsíců byla v obchodech.

Je tu něco, co by, jste poradil těm, kteří by také rádi vydali vlastní knihu a jsou začátečníky?

V podstatě jsem taky jen začátečník, ale jestli nějakou radu ohledně psaní, tak by to bylo jen jedno. Pište, piště pořád, cvičte a nepolevujte. Je potřeba si najet jakési tempo, pokud přestanete kvůli tvůrčí krizi nebo kvůli tomu, že vás to prostě nebaví, knihu dost možná nikdy nevydáte.

Jarosalv Tylich je absolvent Masarykovy univerzity oboru Mediální studia a žurnalistika.Nyní pracuje v IBM jako teamleader. Krom psaní knih má velmi rád tanec, hru na kytaru, šerm a vyprávěcí hru Dungeons and Dragons.

Klíčová slova: Spisovatel, Fantasy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.