09.03.2019 17:08


Tak trochu jiné filmové ceny

Autor: Kamila Jablonická | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Přehlídka amatérských filmů „Brněnský AntiOskar" neocenila nejhorší filmy, jak by se mohlo na první pohled zdát, nýbrž ty nejulítlejší. Ovšem získat tuto anticenu také vyžaduje značnou dávku kreativity.

Hlavní ceny. Foto: Kamila Jablonická

Brno-Kohoutovice – Zatímco Americká filmová akademie své ceny předala v Dolby Theatre už takřka před dvěma týdny, brněnská „odporná" porota je udělila v kohoutovickém středisku volného času Legato v pátek. Celkem došlo na ocenění tří krátkých filmů v kategoriích Nejulítlejší film, Nejlepší umělecký dojem a Cena diváka. Sošky „oskarů" vytvořily děti z výtvarného ateliéru na pracovišti Lyska. Bojovalo o ně celkem jedenáct filmů.

Sympatie diváků, a tím pádem i hlavní cenu, získal počin Drahoše Baránka s názvem Žlebská ptačí voliéra, který obdržel osm hlasů. Porota vyhodnotila jako nejulítlejší snímek s tematikou kanibalismu „Varování" a nejlepší umělecký dojem dle ní zanechal romanticky laděný film „Náhoda". Žádný z autorů oceněných filmů se na ceremoniál nedostavil. „Sošky k nim doputují prostřednictvím České pošty," slíbil organizátor a moderátor večera Konrad Heczko. Zvláštní cenu poroty si vysloužil Stanislav Domanský, jehož film Dobrá zpráva vyvolal úsměv na tváři snad všem přítomným. Domanský na festival dorazil a mohl tak převzít ocenění. „Mám radost," okomentoval svůj úspěch lakonicky.

Přestože soutěž se jmenuje „Brněnský AntiOskar", zdaleka ne všichni soutěžící pocházejí z Brna. Právě vítězný snímek Žlebská ptačí voliéra je již podle názvu nebrněnský. Tvůrci fiktivního dokumentu o rozpadu nadějné kapely Tarium zase pochází z Hradce Králové.

Kromě zmíněných filmů návštěvníci osmnáctého ročníku festivalu viděli například příběh Karkulky, která propadá ve škole, osudy dítěte z popelnice či western ze Slovenska. I přes komorní a recesistické pojetí akce se dal najít ve všech soutěžních snímcích náznak zajímavé myšlenky, vtipu a zamyšlení se nad současným světem. 

Klíčová slova: AntiOskaři, anticeny, amatérské filmy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.