13.05.2019 21:00


Tajemné tóny ve tmě. Divadlo na Orlí rozezněla elektroakustická hudba

Autor: Aleš Chromečka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Obor multimediální kompozice Janáčkovy akademie múzických umění ve spolupráci s nizozemským Institute of Sonology uspořádal v neděli večer koncert mezinárodní akusmatické hudby. Na nedělní akci přijel vedoucí institutu Kees Tazelaar, který předvedl skladby své i svých studentů. Dohromady v sále Divadla na Orlí zaznělo šest skladeb od pěti interpretů. Posluchači zažili nevšední večer, při kterém byli v sále Divadla na Orlí uvrženi do úplné tmy a ze všech stran se k nim linula nová hudba v podobě nejrůznějších zvuků.

Brno – Nedělní večer akusmatické hudby SONIX lákal hlavně na speciálního zahraničního hosta. Do Divadla na Orlí přijel z Haagu skladatel elektroakustické hudby, pedagog a vedoucí Institute of Sonology Kees Tazelaar. Publiku potmě představil výběr ze svých kompozicí a skladeb žáků nizozemského institutu. Dále zazněla také akusmatická hudba tvůrců z JAMU a okolí. 

Absence jakékoliv vizuální složky je pro akusmatickou hudbu charakteristická, proto organizátoři pro umocnění zážitku z koncertu zvolili tmu. Návštěvníci se tak mohli lépe soustředit na zvuk, který k nim kanály proudil z několika koutů sálu naráz. Prostor skladatelé používají jako vyjadřovací prostředek, právě hra s prostorovým šířením zvuku je dalším z klíčových prvků tohoto typu hudby. Patrná byla zejména při skladbě Transports od Jiřího Suchánka, který své dílo založil na konceptu abstrakce pohybu. „Nejde o to, zdali se ve skladbě jedná o pohyb lidí, planet, peněz či náklonnosti. Snažil jsem se zachytit pohyb jako takový, ve vší své mnohotvárnosti,“ popsal Suchánek skladbu.

Jiří Suchánek, vyučující a student doktorského studia kompozice na JAMU, založil na začátku roku 2018 edici večerů akusmatické hudby SONIX. Ke vzniku série koncertů motivovala Suchánka stáž na zmiňovaném institutu. Se svými dojmy a nabytými zkušenosti se nyní snaží podělit s brněnským publikem a kultivovat tak tvorbu elektroakustické hudby u nás. „Nemám moc rád experimenty. Akusmatická hudba na mě působí příliš alternativně,“ popsal zážitek z koncertu student hudebních věd Kristián Jedelský.

Klíčová slova: koncert, hudba, elektronika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.