08.11.2015 18:10


„Tady nepřežiješ. Tohle je země vlků a ty vlk nejsi!“ aneb film Sicario se vám dostane pod kůži

Autor: Ondřej Kuchař | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Říkáte, že akční film s minimem akčních scén, pomalým tempem a nejasnou dějovou linkou nemůže pomýšlet na Oskary? Chyba! Sicario právě tímto filmem je a právem se zařadil mezi hlavní kandidáty na žně zlatých sošek, jejichž udílení proběhne v únoru příštího roku.

Autor: Lionsgate Movies

Po kritiky skvěle přijatém díle Zmizení, se kanadský režisér Denis Villeneuve opět překonal. Vzal si na paškál boj americké FBI s mexickými drogovými kartely. Celý film je charakteristický temnou atmosférou a hrůzu nahánějící pulzující hudbou (soundtrack si můžete poslechnout ZDE).

Hlavní hrdinkou filmu je na začátku Kate Macer (Emily Blunt). Mladá, rozvedená, bezdětná agentka, která pracuje v zásahové jednotce FBI specializující se na únosy. Jak to tak ale bývá, po jednom zásahu, ve kterém byla ústřední postavou, přišla nabídka na povýšení. S tou přispěchal šéf protidrogového Matt Graver alias Josh Brolin. Kate se nejdříve zdráhá nabídku přijmout, nechá se však přesvědčit a další den již odlétá do Mexika.

V letadle se setkává s tajemným Alejandrem, o kterém jí nikdo nechce nic říct. Tuto postavu ztvárnil nenapodobitelný zjev s démonickým vzezřením Benicio Del Toro. Jeho vliv na hlavní hrdinku se stupňuje společně s dějem filmu. Kate začíná jako upravená kráska, která se však stává čím dál více strhanější. Příliš o sebe nedbá a  dostává se do ústraní. Úlohu klíčové figury proto přebírá nájemný vrah Alejandro. Takovéto změny v důležitosti postav jsou rovněž absolutně neobvyklé a věřím, že Villeneuve jimi zaujal nejednoho diváka.

Nic není, jak se zdá

Velmi působivá byla i řada scén. Například pomalu se rozjíždějící přestřelka v koloně na silnici či závěr filmu, kdy Kate dojde, že byla jen volavkou a jakýmsi razítkem pro akce protidrogového oddělení. To totiž na území zásahu nemělo pravomoci a potřebovalo někoho, kdo se akce zúčastní a na závěr vše zakryje svým podpisem. Právě oním podpisem, že vše proběhlo v souladu se zákonem, film končí. Kate je stvrdila svou signaturou, avšak s drobným nátlakem... Alejandrovou pistolí u spánku.

Film je typický krátkými ostrými záběry, nad nimiž by asi mistři těch dlouhých - Stanley Kubrick či Kendži Mizoguči - úplně nejásali. Mně se však líbily. Moc. Další fantastickou věcí byly letecké panoramatické záběry na mexická ghetta, stejně tak jako přepínačka kamery na noční vidění, což bylo velice působivé. Celkové napětí filmu vychází z nejasnosti a překvapení. Divák přemýšlí nad tím, co by se asi tak mohlo stát. Přílišný důraz nebyl kladen na vztahy mezi postavami, ale některé jejich dialogy či monology si bude pozorný divák pamatovat ještě dlouho po opuštění kina. Příkladem je řeč Alejandra ke Kate, věta: „Tady nepřežiješ. Tohle je země vlků a ty vlk nejsi,“ zněla z úst Del Tora ostře jako břitva.

Abych však jen nechválil, na závěr si neodpustím jednu výtku. Agentka Kate působí po celý film velmi naivně a až na konci dojde k očekávanému prozření. Sama má symbolizovat zhrození obyčejného člověka nad tím, jak v reálu vypadá boj policie s drogovými kartely. I přes to, že má v podstatě nulovou kontrolu o tom, co se kolem ní děje, má velké štěstí a všemi situacemi prochází bez újmy. Hollywood však nejspíš takové příběhy stále ještě potřebuje.

Fakta a zajímavosti o filmu Sicario: Nájemný vrah

Režie: Denis Villeneuve

Žánr: Akční / krimi / drama

Hrají: Emily Blunt, Benicio Del Toro, Josh Brolin, Victor Garber

Rozpočet: $30 milionů | Tržby v USA: $42 milionů

Délka filmu: 121 minut

Hodnocení na ČSFD: 83%

Klíčová slova: film, recenze, Sicario

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.