26.03.2016 13:00


Táborská zoologická zahrada zahájila v pátek oslavou Velikonoc novou sezónu

Autor: Michaela Rybová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jedna z nejmladších tuzemských a největších jihočeských zoologických zahrad odstartovala na Velký pátek novou sezónu. Slavnostní otevření táborská ZOO spojila s oslavou Velikonoc, a návštěvníci si tak kromě sledování zvířat mohli uplést pomlázku nebo soutěžit v běhu s vejcem na lžíci.

Autor: Michaela Rybová

Tábor – Staronová táborská zoologická zahrada uvítala v pátek před Velikonoci první návštěvníky letošní sezóny. Pracovníci připravili bohatý program spojený nejen se zvířaty, ale i s velikonočními zvyky. Malí i velcí návštěvníci si mohli uplést pomlázku a zkusit si pod dohledem veterináře střelbu uspávací foukačkou. Ošetřovatelé přichystali komentovaná krmení makaků jávských, surikat a tygrů ussurijských. Na celém pozemku zahrady také poschovávali sto barevných vajíček, které mohly děti vyměnit na pokladně za sladkosti.

Medvěd hnědý v Táborské zoologické zahradě. Autor: Michaela RybováV letošní sezóně se chce ZOO věnovat především rozšiřování chovu ohrožených zvířat. „Zapojili jsme se mimo jiné do projektu návratu zubrů do volné přírody, většinou do bývalých vojenských újezdů. Příští měsíc k nám dorazí z Německa stádo pěti zubrů, jeden býk a čtyři krávy. Ti budou společně se zubří samicí Karlou, která už v zahradě je, tvořit chovný základ pro budoucí rozmnožování,“ řekl zoolog Ondřej Kott.

Návštěvníci si na rozloze deseti hektarů mohou prohlédnout okolo šedesáti druhů zvířat, ale toto číslo se bude zvyšovat jen pozvolna. „Rádi bychom naše výběhy pojali pro zvířata velkoryse. Nechceme je přecpat na úkor životního prostoru každého jednotlivce. Naopak chceme chovat spíše menší počet zajímavých druhů,“ doplnil Kott.

V současné době ZOO Tábor chová již několik zvířat, která patří podle mezinárodní úmluvy CITES mezi ohrožené. Jsou mezi nimi například pár tygrů ussurijských, medvěd baribal, smečka vlků arktických nebo makaci jávští. Mezi poslední odchované přírůstky patří čtyři vlčí štěňata nebo stejný počet mláďat nosála červeného, která se narodila minulý rok. Selátka v Táborské zoologické zahradě. Autor: Michaela Rybová

Otvírací den přilákal hlavně rodiny s dětmi, které zajímal především velikonoční program. „Vyrazili jsme dnes s rodinou do ZOO kvůli tříletému synovi Davídkovi, který chtěl za každou cenu najít velikonoční vajíčko. Vstali jsme sice později, než jsme chtěli, ale naštěstí jich bylo dost a jedno jsme ukořistili. Bydlíme kousek odtud, takže do zahrady chodíme celkem často. Líbí se nám tady,“ uvedla návštěvnice Renata Burešová. Nějaké změny by ale přece jenom uvítala. „Chtěla bych, aby na výbězích byly napsané životní příběhy a jména jednotlivých zvířat. Na tabulkách jsou velmi detailně vypsané obecné informace o druhu, ale nevšimla jsem si bohužel ničeho osobnějšího,“ dodala mladá matka.

Zoologická zahrada Tábor navázala na předešlou ZOO Větrovy, kterou založil před pěti lety podnikatel Libor Hrubý. Kvůli dluhům a problémům s pozemky musel její chod ukončit loni v únoru. Před týdnem byl Hrubý Krajským soudem v Českých Budějovicích nepravomocně odsouzen na pět let do vězení za nesplacené dluhy a podvody. Zahradu koupil minulý rok na jaře v insolvenčním řízení pražský podnikatel Evžen Korec, který ji znovu zpřístupnil návštěvníkům na konci června.

Klíčová slova: zoologická zahrada, Tábor, Velikonoce, otevření sezóny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.