25.03.2013 20:02


Sylva Škabrahová: Atletika je dřina, která stojí za to

Autor: Nikola Jakubová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jednadvacetiletá studentka Masarykovy univerzity Sylva Škabrahová je v současnosti úspěšnou atletkou. Minulý rok vyhrála závod v kategorii běhu na osm set metrů na Mistrovství České republiky. V březnu tak získala ocenění za Nejúspěšnějšího sportovce roku 2012 v okrese Hodonín: „Je určitě dobře, že se tato ocenění udělují, pro mnohé sportovce je to jistě povzbuzující. Zároveň to však přináší i určitou zodpovědnost,“ tvrdí Škabrahová a dodává, že sama si ocenění velice váží.

Studujete na Masarykově univerzitě tělocvik a matematiku. Jak zvládáte školu a zároveň tréninky, na které dojíždíte do Hodonína? Máte ve škole nějaký individuální plán?

Občas je to opravdu těžké skloubit, ale vždy to stojí především na domluvě s vyučujícím. Individuální plán zatím nemám. Rozvrh jsem si sestavila tak, že mám tři dny školu a zároveň dojíždím do Hodonína trénovat. V Brně trénuju zhruba jednou týdně.Atletka Sylva Škabrahová. Foto: Eva Hořínková

Nepřemýšlela jste někdy, že budete trénovat pouze v Brně?

Ačkoli již třetím rokem závodím za brněnský oddíl Olympu Brna, chci stále trénovat pod vedením mého současného trenéra v Hodoníně. Ten mě trénuje již jedenáctým rokem a na spolupráci s ním si nemůžu stěžovat.

Chtěla byste se věnovat atletice i poté, co dokončíte školu? Jak dlouho?

Sportu se chci věnovat co nejdéle to půjde. Většinou to však není otázka věku, ale zdravotního stavu. Těžko říct, co budu dělat v budoucnu. Ráda bych trénovala třeba děti v přípravce.

Neláká vás vycestovat do zahraničí a věnovat se sportu tam?

Po maturitě jsem chtěla odjet do USA, kde bych studovala a zároveň se věnovala atletice. Ovšem vzhledem k tomu, že bych tam musela zůstat téměř pět let, jsem se tohoto nápadu vzdala.

Co považujete za svůj největší atletický úspěch?

Nejspíš semifinále na Mistrovství Evropy do devatenácti let a Mistrovství světa do sedmnácti let.

Minulý rok jste se zúčastnila Diamantové ligy v Curychu. Jaká to pro vás byla zkušenost?

Diamantová liga je nejvyšší světová atletická soutěž. Závodí zde opravdu jen světová špička. Ač jsem zde běžela jen v předprogramu, byl to pro mě neskutečný zážitek. Se všemi úspěšnými sportovci bydlíte společně v jednom hotelu, potkáváte je na chodbách a za týden je pak vidíte, jak stojí na olympiádě na stupních vítězů. Tohle se vám nestane každý den. 

Nepřemýšlela jste někdy, že s atletikou skončíte?

Za tu dobu, co se věnuji atletice, mi tyto myšlenky samozřejmě proběhly hlavou. Ne proto, že by mě atletika přestala bavit. Čtyři roky jsem se trápila se zraněním, tak jsem uvažovala, zda má smysl znovu začínat.

Co vás na atletice nejvíc baví?

V atletice ja každý sám za sebe a nikdo nemůže říct, že by byli nespravedliví rozhodčí. Je to zkrátka o tom, jak dokážete prodat to, co jste natrénovali a pak to poměřit s ostatními. Já jsem díky atletice překonala sama sebe. Je to dřina, která díky tomuto skvělému pocitu stojí za to.

Na jaký důležitý závod se teď připravujete?

Momentálně se připravuji na hlavní sezónu, jejímž vrcholem bude Mistrovství Evropy do dvaadvaceti let ve Finsku. Také bych chtěla obhájit titul na Mistrovství České republiky.

Klíčová slova: atletika, sport, ocenění,

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.