20.04.2020 17:37


Svoboda médií: Česko je na čtyřicáté příčce žebříčku Reportérů bez hranic

Autor: Tereza Liczmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dvacátý duben je mezinárodním dnem připomínající svobodu tisku. Ta stále není ve světě samozřejmostí. I to byl důvod založení organizace Reportéři bez hranic, jež vystupuje proti cenzuře a stíhání novinářů. Jen letos bylo zavražděno jedenáct a uvězněno 359 novinářů po celém světě.

Česká média nabyla svobodu po pádu komunistického režimu v roce 1989. Zdroj: Pixabay

Česká republika – Mezinárodní den svobody tisku poprvé vyhlásila organizace Reportéři bez hranic v roce 1991. Tato organizace každoročně sestavuje žebříček zemí seřazených podle nezávislosti tamních médií. Česko loni pohoršilo o šest míst a skončilo na čtyřicátém místě. Nejlépe se umístily skandinávské státy, naopak nejhůře dopadl Turkmenistán a Severní Korea.

Novinařina tvoří nedílnou součást moderní společnosti. Svobodu projevu či nepřípustnost cenzury zastřešuje ústavní zákon stejně jako právo na informace. „Stále platí, že bez svobody tisku není svobodné společnosti. Aktuální situace dobře ilustruje, jak potřebná jsou svobodná, nezávislá média v demokratické společnosti,“ míní vedoucí katedry žurnalistiky Univerzity Palackého Petr Orság. Novinářům se také někdy přezdívá hlídací psi demokracie. „Srovnání práce žurnalistů ve svobodných společnostech s mediální produkcí v nesvobodných, jako je čínská či ruská, názorně ukazuje rozdíl mezi demokratickou a produkovanou žurnalistikou ve prospěch mocenské elity, jež mediální provoz ovládá skrze represivní aparát, cenzuru nebo propagandu,“ dodává.

Kontrola médií není spojena pouze s cenzurou obsahu. Objevují se i další způsoby, kterými lze sdělovací prostředky řídit. „Lze rozeznávat i kontrolu ekonomickou a fiskální, jež se snaží buď podvázat rozvoj médií, nebo je směřovat pouze do rukou zámožných a vzdělaných lidí. Dále profesní, regulující přístup k profesi, a konečně distribuční, jež reguluje přísun mediálních produktů ke čtenářům,“ vysvětluje odborný asistent Pavel Večeřa z Katedry mediálních studií a žurnalistiky Masarykovy univerzity.

Myšlenka tiskové svobody se na území České republiky poprvé objevila v době osvícenství. Prosadit se ji povedlo až v polovině devatenáctého století. Ještě několikrát však byla omezena či odstraněna, ať už vlivem první světové války nebo totalitních režimů. Česká média nabyla svobodu až po pádu komunistického režimu v roce 1989, prozatím bez přerušení.

Klíčová slova: svoboda, tisk, média, cenzura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.