10.12.2018 21:04

Svitavy zvládly lépe koncovku a vyhrály na brněnské palubovce

Autor: Jan Mazáč | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Emoce a technické fauly. Tak by se dal shrnout nedělní zápas dvanáctého kola Kooperativa národní basketbalové ligy mezi Brnem a Svitavami. Po vyrovnaném průběhu se hostům vydařila koncovka a odvezli si svoji celkově osmou výhru. Posunuli se tak na druhé místo tabulky. Brno zůstává předposlední a prodlužuje svoji sérii proher.

Roman Marko dostal napomenutí za chování. Foto: Jan Russnák.

Brno – Nejbližší rival Brna přijel do moravské metropole v neděli večer. Svitavští Tuři, kteří jsou svým fan klubem proslavení, přivezli fanoušky a bubeníky i tentokrát. Hosté měli tabulkově navrch, ale už při prvním střetu obou týmu bylo utkání těsné. A bylo tomu tak i v neděli, byť skóre hovoří jinak.

Hned po úvodním rozskoku si udělal svitavský pivot Sean O'Brien útočný faul a rozezněl fanklub hostů směrem k rozhodčím. Utkání následně otevřel Davell Roby střelou ze střední vzdálenosti, na kterou navázal proměněným tříbodovým pokusem. Lavička domácích žila s hráči na hřišti. Nadšení sdílel i trenér Chougaz, jenž se plný euforie naklonil do hřiště a chtěl poplácat Robyho po zádech. Ve třetí minutě skórovali i hosté. Roman Marko proměnil, podobně jako před ním Roby, dlouhou střelu za dva body. A Svitavan napodobil brněnského protihráče i tentokrát, když proměnil střelu za tři. Ve čtvrté minutě se bodově zapojil i domácí Deremy Geiger. Hosty oživil Novák, když se utrhnul do rychlého protiútoku a nebráněný zasmečoval. Odpověděl mu ovšem opět rozehrávač Geiger svojí těžkou trojkou. V sedmé minutě donutili Brňané trenéra hostů vzít si oddechový čas. Svitavy prohrávaly 15:7. Po přestávce začali lépe svěřenci svitavského trenéra Růžičky, Brno ovšem ztrátu ihned dorovnalo. Před koncem čtvrtiny ještě hosté snížili deficit střelou za tři na stav 19:14.

První minutu a půl druhé čtvrtiny se žádnému z týmů nepodařilo skórovat, ale následně svitavský Slezák bodoval těžkou trojkou z odskoku. Při nedaných trestných hodech domácích slyšeli hráči i fanoušci výrazná „ajé, ajé“ ze strany svitavské výpravy. V půlce druhé periody se hosté přiblížili na rozdíl tří bodů a brněnský trenér Chougaz si vzal oddechový čas. Timeout domácím skutečně pomohl. Zejména díky dvěma tříbodovým střelám brněnského křídelníka Nehyby se Brno dostalo na bodovací vlnu osm – nula. Při trestných hodech mladíka hostů Welsche se projevili fanoušci domácích. Řehtačkami a bubny mu znepříjemňovali střelbu. V koncovce první poloviny utkání se domácí snažili hostů utrhnout, ale marně. Následně Marko dostal od sudích varování za chování, když se začal ohánět po svém protivníkovi Kozinovi. V poslední vteřině stanovil Roby skóre na 40:35.

Utkání bylo plné emocí. Na fotce trenér Chougaz. Foto: Jan Russnák.

Začátek druhé půli se vydařil výrazně lépe Svitavám. Brněnský tým nebyl schopen skórovat a Keely si po kontroverzním kontaktu pod košem začal stěžovat rozhodčím. Od trojice sudích obdržel technický faul. Pro trenéra Chougaze už to bylo dostačujícím důvodem vzít si oddechový čas. Křik domácího trenéra byl slyšet přes celou halu. Sérii hostů následně prolomil dvěma trestnými hody Roby. Přibližně v polovině třetí hrací části přešli Brňané do zónové obrany. Ofenzíva Brna se často vedla přes pivota Keelyho. Ten se však dopustil nesportovního faulu na Šimona Puršla a Svitavy získaly dva trestné hody. Neúspěchy soupeře a získaným nesportovní faulem se Svitavští dostali do vedení 47:58. V danou chvíli byli hosté nahoře, dařilo se jim a fanoušci je plnili energií. Emoce v hale však nebyly jen dobré. Při útoku Brna byl hostům po oboustranné chybě odpískán nesportovní faul. Fanoušci se začali překřikovat a pískat na rozhodčí. Nespokojenost fan klubu Svitav pomohla domácím k útěku osm-nula a téměř vyrovnání skóre. Svitavský Welsch ale s tímto vývojem nesouhlasil a vteřinu před koncem čtvrtiny posunul svůj tým do šestibodového vedení.

Po začátku poslední desetiminutovky se domácím opět podařilo Svitavám přiblížit. Své úsilí však nedokončili. Brno nemělo na celek trenéra Růžičky odpověď a propadlo se na desetibodový rozdíl. Po oddechovém čase domácích však minuté střely a úspěšné útoky domácích obraly Svitavy o dvouciferné vedení. Tři a půl minuty před koncem zasmečoval Radek Farský přihrávku Geigera, čímž oživil Brňany. Domácí fanoušci opět začali věřit v úspěch, když viděli na světelné tabuli dvě a půl minuty před koncem skóre 73:76. Žádné překvapení se ale nekonalo. Minutu do konce odpískali rozhodčí druhý nesportovní faul Reginaldovi Keelymu, který proto musel opustit halu. Puršl sice proměnil jen jeden ze čtyř trestných hodů, ale i tak si Svitavy udržely vedení a vyhrály 73:83.

Reginald Keely (vpravo) dostal dva technické fauly a musel opustit hřiště. Foto: Jan Russnák.

Velkým rozdílem byly odlišné výkony hráčů z laviček. Zatímco ti svitavští dali více než polovinu týmových bodů, na druhé straně tomu bylo výrazně méně. „Rozhodly jednoznačně lavičky. Naše dala dvaačtyřicet bodů oproti šestnácti bodům Brna. Druhou věcí je, že jsme hráli opravdu s chutí. Marek Welsch nebo Eda Kotásek odváděli výbornou práci v obraně. To jsou takové věci, které lidi ve statistikách nenajdou,“ komentoval utkání svitavský trenér Lubomír Růžička. Podle trenéra domácího celku Chrise Chougaze byl klíčovým nástup do druhé poloviny utkání. „První půle byla dobrá, ale měli jsme mrtvý bod na začátku třetí čtvrtiny. Sice jsme prohráli několik utkání, ale poslední tři týdny chtějí být mí hráči lepší a lepší. To se mi líbí, ale bohužel to není dost. Jsem tady nejen kvůli tomu, abych zlepšil hráče, ale také abychom vyhrávali,“ řekl brněnský trenér Chris Chougaz, který tým převzal po Slovinci Jakarovi. Nejlepším hráčem Svitav byl rozehrávač Roman Marko, který nastřílel patnáct bodů a rozdal jedenáct asistencí.  „Alfou a omegou Svitav je Marko, kterého jsme sice v prvním poločase tlačili a bránili dobře, ale ve druhé půlce jsme přestali být agresivní. Jednoznačně nás porazil,“ dodal domácí rozehrávač Zurab Kereselidze.

Pro diváky bylo utkání jedním ze zajímavějších. Bubny na obou stranách hlediště a emocemi zaplněná hala. "Hra byla rychlá a dravá, líbila se mi. Byl to pěkný basket. Pro mě, jako fanynku Svitav, byly i vcelku napínavé poslední tři minuty, kdy začali Brňáci snižovat,“ hodnotila utkání divačka Sabina Hartmanová. Fanoušci Brna uvidí, jestli dostane Reginald Keely trest za vyhození ze hřiště. Pokud by se tak stalo, znamenalo by to výraznou ztrátu v nadcházejícím utkání proti týmu BK Olomoucko.

Klíčová slova: basketbal, Brno, Svitavy