19.10.2017 21:55


Svitavské děti postrádají bezlepkovou jídelnu. Musí jim vařit rodiče

Autor: Jakub Sekanina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Civilizační choroby se neprojevují jen na těžce pracujících a stresu vystavovaných lidech. V současnosti se zvyšuje výskyt dětí, které vyžadují speciální diety. Toto téma přinesla na zasedání svitavského zastupitelstva paní Komárková.

Svitavy - Svitavské zastupitelstvo se sešlo ve středu v budově městského úřadu, aby projednalo sociální problematiku ve městě.  Nejvíce diskutovaným tématem byla otázka zajištění jídel pro děti se specifickými dietními nároky.

Zasedací místnost na svitavském městském úřadě, nebyla pouze plná politiků. Našel se zde i šéf odborů, nebo lidé, kteří jen chtěli vidět politiky při práci

Přestože Svitavy za poslední rok postoupily v oblasti péče o seniory a zvládání bezdomovců, problematice zajištění obědů pro děti s dietami se doposud nikdo nezabýval. Paní Komárková, obyvatelka Svitav a matka dvou dětí s potřebou konkrétních diet, přinesla toto téma přímo na zasedání zastupitelstva. „Těch dětí neustále přibývá. Já vím o šesti z mého nejbližšího okolí“, komentuje situaci  Komárková. „Sama mám doma dvě, každý večer jim vařím celý oběd. S manželem jsme oba pracující a nemáme čas jezdit jim pro jídlo do nemocnice,“ dodává. Toto téma způsobilo vlnu zájmu mezi členy svitavského zastupitelstva a strhla se kolem něj dlouhá diskuze.

Svitavské gymnázium nedávno započalo s plánem na rekonstrukci jídelny, ve kterém je zastoupena i zvláštní část kuchyně uzpůsobena k vaření dietních jídel pro děti se specifickými nároky. Jídelna bude podle ředitele gymnázia, Milana Báči, připravena v září příštího roku. To ovšem znamená, že následující rok budou tyto děti odkázané na vaření svých rodičů, případně dietní jídlo připravené v místní nemocnici. To podle paní Komárkové a několika členů zastupitelstva není přijatelné a je třeba zřídit rozvoz jídel z nemocnice do jednotlivých jídelen. 

Podle Libuše Vévodové, členky zastupitelstva, sama stavba nové jídelny nic neřeší, pokud město Svitavy nezařídí patřičný rozvoz, neboť „poslat šestileté dítě přes půl města, aby si mohlo dát oběd“ není vhodným řešením. Rozvozový systém bude proto muset v budoucnosti existovat už právě z tohoto důvodu a také proto, že jedna jídelna pravděpodobně nebude mít pro všechny ty děti dostatečnou kapacitu. „Ty děti, které musí jíst jídlo z krabiček někde stranou, jsou pro kolektiv jiné. V nízkém věku můžou být tyto děti úplně vyřazené z kolektivu,“ komentuje problém Vévodová.

Starosta města David Šimek se k situaci staví skepticky. Podle něj jsou požadavky na teplotu jídla při převozu a hygienické normy, které zákon stanovil, příliš náročné. Přesto přislíbil průzkum, který zjistí, kolika dětí ve Svitavách se tento problém týká a podle toho mu pak přiřadí prioritu.

Klíčová slova: komunální politika, Svitavy, sociální problematika

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.