07.04.2016 17:34


Světový den zdraví upozorňuje na problémy populace, ale jasné řešení nenabízí

Autor: Anna Mikulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Světový den zdraví připomíná 7. dubna založení Světové zdravotnické organizace, která se snaží zlepšit zdravotní situaci populace a především její povědomí o nemocech. Letošní téma, cukrovka, je však neustále se rozšiřujícím problémem, který není otázkou jen zvýšení osvěty, ale spíš snahou o poslední možnost zbrždění ujíždějícího vlaku. 

Anna Mikulová. Foto: Hana Drahokoupilová

Světová zdravotnická organizace (WHO) každoročně připravuje k Světovému dnu zdraví 7. dubna tematický projekt, který upozorňuje na jeden z problémů týkající se prevence onemocnění a jejich léčby. Po loňské snaze o zamyšlení se nad kvalitou potravin, které nám putují na talíř, se letos pozornost přesunula o kus dál k problematice cukrovky. Diabetes je podobně vděčným tématem lékařů a zdravotnických organizací, stejně jako nevyřešený spor o povinnost očkování dětí a nebo právě zmiňované stravování. Cukrovka je chronické onemocnění, kterému se dá ve většině případů předcházet, ale důležitá je prevence a zdravý životní styl.  V dnešní době je problémem obojí. WHO si sice vytyčila jasný plán Zdraví 2020 s cílem mimo jiné snížit počet předčasných úmrtí, jehož příčinou je i cukrovka, ale jasné řešení jak, toho dosáhnout nenabízí. 

I přesto, že cukrovka není žádným novým onemocnění, ale dlouholetým problémem, který se týká mnoha generací, tak podle předsedy České lékařské společnosti Štěpána Svačiny prevence diabetu upadá. Lidé nejsou informovaní a v dnešní době, kdy mnoho lidí vyhledá lékařskou pomoc až v nejnutnějších případech, je odhalení cukrovky o to složitější, protože dlouho nemá žádné výrazné příznaky. A pokud onemocnění není na první pohled zřejmé, většina populace se bílým plášťům raději vyhne obloukem. V České republice navíc neexistují žádné aktuální statistické údaje, které by udávaly přesné počty pacientů léčicích se s cukrovkou. WHO odhaduje až čtyřnásobný nárust počtu nemocných v Evropě za posledních pětatřicet let, a tudíž je nejvyšší čas začít problém řešit. Je však otázkou, zda se cíl o kýžené snížení počtu předčasných úmrtí podaří do roku 2020 naplnit. Právě zvýšení prevence cukrovky není tématem na jeden rok, ale běh na dlouho trať, protože kromě odhadovaných 8 procent diabetiků v Česku je podle České lékařské společnosti dalších 5 procent obyvatel se zvýšenou hodnotou cukru a mimo to i velký počet lidí, kteří si možné důsledky nezdravého životního stylu nepřipouští.

Světová zdravotnická organizace tak pro Evropu zvolila slogan Být aktivní – jíst zdravě – postupovat podle lékařských rad – porazit cukrovku. Plán, jakým způsobem má být zvýšeno povědomí o diabetu je zřejmý, ale je nutné ho prosazovat nejen o u skupin ohrožených možností onemocnění, ale u všech. Nejjednodušším prostředkem je pravidelný pohyb, který většině populace chybí a v posledních letech je diskutovaným problémem hlavně u mladé generace. Zdravý životní styl by se tak měl prosazovat již od dětství, ale toto, na pohled jednoduché řešení, se nedá populaci nijak vnucovat. Sama WHO se k celé skutečnosti staví tak, že doporučuje evropským zemím, aby zvýšily povědomí o cukrovce, protože jde nejen o zdraví lidí, ale diabetes zatěžuje i ekonomiku a zdravotní systémy. Snaha o změnu je sice zřejmá, ale realizace bez jasného plánu řešení je s velkým otazníkem. 

Klíčová slova: světový den zdraví, WHO, cukrovka, zdravotnictví

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.