14.03.2014 10:41


Svět Tima Burtona se poprvé představí Praze

Autor: Tereza Konířová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Galerie hlavního města Prahy bude od 28. března do 3. srpna hostit výstavu s názvem Tim Burton a jeho svět, která představí exkluzivní relikvie ze soukromého archivu tohoto známého filmového tvůrce používané při natáčení. Návštěvníci si mohou projít svět plný grafiky, fotografií, videí, skic a sochařských instalací. Tim Burton přijede do Prahy i osobně.

Praha Batman, Střihoruký Edward, Ospalá díra, Karlík a továrna na čokoládu, Mrtvá nevěsta nebo Alenka v říši divů – to je výčet nejznámějších děl, za kterými stojí právě Tim Burton. Díla nemá na starost pouze jako scénárista, ale především jako výtvarník. Z jeho pera vznikají návrhy pro řadu postav a scenérií.

Burtonovy kresby postav z filmu Batman na výstavě v New Yorku. Foto: kryšpín (Jan Marcinek)Umělcovu dřívější výstavu, nazvanou stručně Tim Burton, viděli poprvé v roce 2009 návštěvníci newyorského Muzea moderního umění, kde se za pouhých pět měsíců svého trvání stala nejnavštěvovanější expozicí v historii muzea. Pražská výstava bude od ostatních světových zastávek do určité míry odlišná. „Návštěvníci výstavy budou moci využít například relaxační zónu nebo zhlédnout některý z Burtonových filmových počinů, které se zde budou každý den promítat. Věříme, že na své si tu přijdou dospělí i děti,“ uvedla Kateřina Riley, ředitelka organizace ArtMovement, která se podílí na uspořádání výstavy.

Burton začínal jako animátor ve studiu Walta Disneyho. Sám ve svých knihách píše, že měl tehdy obrovské štěstí, protože animátorský program právě začínal, a tak dostal stipendium na školu, kterou by si jinak nemohl finančně dovolit. Překreslování obrázků ho ale moc nebavilo, měl ovšem další velké štěstí, že si ve studiu povšimli jeho talentu.

„Výrazným rysem výtvarné a filmové tvorby Tima Burtona je neustálé hravé střídání hororových a humorných prvků. Téma karnevalesky, tedy směsice komedie s groteskou, je přítomné v celé škále projektů, od Batmana až po Alenku v říši divů. Tyto ukázky napovídají, jak Burton dociluje rovnováhy mezi zdánlivě tak protikladnými žánry,“ vysvětlila Burtonovu tvorbu jedna z kurátorek výstavy Jenny He.

Výstavu zahájí světoznámý režisér 27. března osobní autogramiádou a výstava se veřejnosti otevře den poté. Společnost Ticketpro už spustila předprodej vstupenek na tuto událost. Jsou datovány na určité dny a stojí sto devadesát korun. Nabízí také speciální vstupenky na autogramiádu umělce přímo v den zahájení výstavy, těchto vstupenek bude pouze dvě stě padesát a začínají se prodávat v pátek 14. března přesně v deset hodin. Kurátoři výstavy však upozorňují, že na této speciální autogramiádě bude Burton podepisovat pouze určité knihy, jejichž seznam vyvěsí předem na internet. Studentce Martině Novákové se tento nápad nelíbí. Na výstavu se určitě přijdu podívat, ale chtěla jsem si koupit lístek i na tuhle speciální autogramiádu. Když jsem se dozvěděla o tom, že bude podepisovat jen určité knihy, koupím si pouze lístek na výstavu. Tohle omezení mi přijde hloupé, zvlášť když dávají k dispozici jen dvě stě padesát lístků," uvedla Nováková.

Zároveň s výstavou zavítá do Prahy i Burtonův dvorní skladatel Danny Elfman, který složil hudbu k většině jeho filmů. Hudbu Dannyho Elfmana zná téměř každý, třeba díky úvodní písničce z kresleného seriálu Simpsonovi.  Koncert Elfmanovy filmové hudby se uskuteční 25. března ve Smetanově síni Obecního domu v podání Českého národního symfonického orchestru pod taktovkou dirigenta Johna Maucerina. Danny Elfman i Tim Burton večer osobně slavnostně zahájí. Lístky budou v předprodeji v ceně od devíti set do dvou a půl tisíce korun.

Klíčová slova: Tim Burton, výstava, Praha, Galerie hlavního města Prahy, Danny Elfman

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.