09.04.2016 11:39


Svět komiksového Marvelu zažívá velký přerod

Autor: Radim Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Většina mladých lidí v dnešní době zná značku Marvel Comics. Někteří sledují filmy o komiksových hrdinech, se kterými se v poslední době roztrhl pytel, jiní dávají přednost komiksům. Právě ty se stávají čím dál více oblíbenými a získávají tradici i v tuzemsku. Všichni víme, že Peter Parker je Spiderman, kousl ho radioaktivní pavouk a chodí s Mary Jane. Skoro všichni víme, že Iron Man se jmenuje Tony Stark a je členem týmu Avengers. Co když ale bude v budoucnu vše úplně jinak? 

Tvůrci z Marvel Comics nám překládají své komiskové příběhy už od roku 1939. Vytvořili série s dlouholetou tradicí a jejich postavy se staly základem pro nespočet filmů či počítačových her. Jako příklad lze uvést The Amazing Spiderman nebo The Uncanny X-Men.Tyto série jsou dnes už opravdu pojem. Většina čtenářů komiksů, ale dnes už i filmoví diváci, si zvykli na určité náležitosti příběhů a filmů, které doposud vznikly. Ve Fantastické čtyřce je ikonou kamenný superhrdina Thing a členem Avengerů vždy byl a je Thor. V roce 2015 však nastala zásadní změna, která ovlivní běh komiksových dějin.  

Vedení Marvelu se rozhodlo pro úplně nový začátek. To znamená, že všechny komiksové příběhy, které se udály po roce 1987, se vlastně nikdy nestaly. Co to znamená pro čtenáře a fanoušky filmů? Vezmeme-li v potaz, že většina dnešních filmových verzí se inspirovala právě příběhy, které se staly až po roce 1987, je to zajímavý tah. Do kin míří snímek Captain America: Civil war, který se inspiroval jednou z největších komiksových sérií. Vycházela v letech 2006 a 2007, avšak v aktuálních komiksech od Marvelu nikdy neproběhla.

All-new all-different (Wikipedia, Marvel Comics)

Co se tedy vlastně stalo ve světě komiksu? Marvelovský svět a další desítky alternativních realit prostě „vybouchly“. Původní postavy se vrátily v trochu jiném hávu a přibylo plno nových charakterů a dějových linek. Například Spidermanova láska Mary Jane koketuje s Tony Starkem, Fantastická čtyřka zatím „neexistuje“ a oblíbení Strážci galaxie jsou téměř kompletně překopáni. A to jsou jen nekteré z výčtu změn, které proběhly.

Vydavatelé Marvelu to označili za nový start a pod názvem  All-New, All-Different začali vydávat staré a oblíbené série od prvního čísla a zároveň vydali velké množství zbrusu nových sérií.

Za všechny změny může televize

Spidey by twofortheroad (Deviant Art - MOMOpJonny  |  Peter Parker)

Objevují se dohady o tom, že „znovuzrození“ Marvelu je marketingový tah, jak přilákat další filmové a seriálové nadšence ke komiksům. Náznakem může být spojení slavných X-menů s takzvanými Inhumans do jednoho komiksu. A právě Inhumans jsou postavy, které se vyskytují v seriálu Agents of Shield. Dalším příkladem je znovuobnovení komiksové série Defenders, kterou jakoby náhodou bude vysílat v příštích letech stanice Netflix.

Na druhou stranu možná takovou změnu Marvel potřeboval. Kritici tvrdí, že původní svět byl už moc přeplácaný nelogickými událostmi, nejnovější série nebyly moc kvalitní a postavy umíraly a vracely se zpátky jako na běžícím pásu. Třeba právě tento přerod zkvalitní a zlepší příběhy. Tvůrci se již nebudou muset vázat na skoro třicet let starý sled událostí a budou moci vytvořit svět úplně znova.

Zkušení čtenáři Marvelu to budou muset zkousnout a začít číst své oblíbené série od „prvního“ čísla. Akorát s tím pocitem, že vše, co se stalo po roce 1987 je pryč. Pro fanoušky některého seriálu nebo filmu to možná bude i určitá výhoda. Jsou zvěsti o tom, že postavy, které se vyskytují v seriálech a nejsou zahrnuty v komiksech, se začnou nově v komiksové formě objevovat. 

Klíčová slova: Marvel, komiks, superhrdinové, Captain America, X-Men

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.