10.05.2018 09:05


Svět knihy Praha 2018: Česko zažívá komiksovou renesanci

Autor: Maryia Tkach | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Největší česká knižní událost roku začíná právě dnes a potrvá až do 13. května. Svět knihy je mezinárodní knižní veletrh spojený s literárním festivalem, cenami, soutěžemi a odbornou částí. Stovky hostů z nejrůznějších koutů světa se setkají v Praze, kde se jejich přehlídek, besed a diskuzí může účastnit i široká veřejnost. Nejzajímavější novinkou letošního ročníku je zaměření veletrhu na komiksy. Česko totiž zažívá v poslední době komiksový boom. 

Praha - Komiksy jsou druhem umění jako například film, kniha či obraz. V Česku jsou však často podceňovány a obklopeny různými stereotypy. A proto si organizátoři veletrhu uložili za cíl tyto předsudky vyvrátit. Málokdo ví, že počátky komiksu sahají  až do doby, kdy byl tisk jediným masovým médiem. Komiks, jak ho známe teď, se stal populárním právě díky velkým korporacím jako jsou Marvel, otec slavného Iron Mana či DC Comics, který přisel na svět s Batmanem a Supermanem. O velkém komiksovém boomu svědčí i fakt, že se tematika komiksů stala hlavním tématem nového ročníku mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy Praha. Česká veřejnost konečně začíná brát komiksy po letech vážně.

Organizátoři největší české knižní události roku oznámili, že se v rámci svého 24. ročníku budou věnovat komiksům. „Připravujeme komiksovou zónu s prodejní přehlídkou desítek domácích i zahraničních tvůrců,“ vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer. Na návštěvníky čeká program zaměřený na komiksy v jejich nejrůznějších podobách  od mainstreamu až po jeho artovou formu. 

Velmi zjednodušeně se dá říct, že komiksy nebyly už ve svých počátcích záležitostí jen pro děti. Pouze u nás je na ně tak stále nahlíženo. Komiksy na začátku jejich popularity četli pouze intelektuálové a podivíni. Takoví studenti, nerdi (osoba vnímaná jako vysoce inteligentní, nemající většinou žádné hluboké sociální dovednosti  pozn. redakce),” říká majitel obchodu s komiksy Radek Kopecký. Teprve nedávno si vydavatelé komiksů vybudovali širokou síť různorodých fanoušků,” dodává jeho kolega. 

V Česku je dle slov majitele obchodu komiksový trh zcela jiný než například v Americe, kde tento druh umění je a vždycky byl velmi populární. Česko je jediný vyspělý stát, kde komiksy nevychází ve své původní formě, zatímco v mnohem chudších státech, jako jsou třeba Rumunsko či Bulharsko, se komiksy chytly rychle. Řekl bych, že náš komiksový trh je jako za socialismu,” doplňuje Kopecký. 

Jelikož socialistická vláda viděla v komiksech kapitalistickou hrozbu a vliv Ameriky, nebyl o ně velký zájem. V Americe byly komiksy prostředkem národního umění. Nejbanálnějším příkladem je kapitán Amerika  jakýsi symbol amerického patriotismu,” říká majitel odchodu. Teprve po revoluci se komiksy na českém trhu chytly. Svůj obchod Radek Kopecký otevřel v Brně už v roce 1997. S každým rokem zájem přibývá a v obchodě je možné koupit nejrůznější komiksové publikace  od těch klasických, až po ty nejnovější, jako je například komiks Hra o trůny.


Návštěvníci veletrhu se kromě komiksů mohou ale těšit i na odborné publikace. Masarykovu univerzitu bude například zastupovat univerzitní nakladatelství Munipress. Nakladatelství Munipress se jej zúčastní již pojedenácté. Vezeme do Prahy přes osmdesát titulů, mezi které patří převážně novinky a pár úspěšných titulů ze starších let,” říká manažerka nakladatelství Alena Rokosová. Svět knihy je pro Munipress a další vydavatele každoročně jednou z mála možností, jak se setkat se čtenáři tváří v tvář.

Klíčová slova: komiksy, knižní veletrh, literární festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Marcela Klempárová | 10. 05. 2018, 17:16
Ahoj všichni, Jmenuji se Marcela Klempárová (marcelaklem04@gmail.com). Stále hledáte pujcku pro vaše osobní nebo obchodní úcely. Nemusíte hledat jinde, protože senátor Peter Krajcovic vám pujcku pujcí, že chcete 100% záruku, pokud splníte požadavky na úver. Dostal jsem úver ve výši 5.000.000 EUR na 10 let dne 12.03.2018 od senátora Petra Krajcovice s e-mailovou adresou senatorrpwalter@hotmail.com nebo WhatsApp císlo +1 (518) 558-5338 nebo na našich webových stránkách: http://spkinvestment.com/. On je opravdu seriózní veritel. Dostal jsem úver, abym vyplatil špatné bankovní dluhy, které témer vzaly moje podnikání a bydlení, a také pro expanzi mé obchodní cinnosti v zahranicí. Kontaktujte jej dnes, pokud pujdete opravdu vážne. Mám dukaz a dám to každému, kdo to potrebuje. Díky a Buh vám žehná.