23.05.2018 10:15


Švédský sbor na Masarykově univerzitě přivítal jaro

Autor: Martina Hykšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Tradiční jarní koncert švédského sboru SIST se letos konal v úterý 22. května v 19 hodin v Atriu fakulty sociálních studií. Koncert pořádají studenti ze skandinávských studií vždy měsíc před Midsommarfestem, oslavou jarního slunovratu.

Audio

    Oblíbenou písní byla Vargsången, jejíž text napsala Astrid Lindgrenová.
         
    Autor: Martina Hykšová

Švédský sbor zpíval v Atriu na FSS. Foto: Martina Hykšová

Brno – Desátý ročník koncertu studentů švédštiny se letos opět konal v Atriu na fakultě sociálních studií. Na vystoupení konaném měsíc před letním slunovratem zazněly písně, které Švédové zpívají při oslavách jara.

„Vždycky mám z koncertu na konci dobrý pocit. Sice máme stále rezervy a často se díváme do textů, ale zpíváme s nadšením a doufám, že to jde vidět. Pokaždé jsem ráda, že můžeme vystoupení uskutečnit s přihlédnutím k tomu, jak málo času máme na zkoušení,“ sdělila po koncertu své dojmy vedoucí sboru Kateřina Janošová. Sbor se skládá převážně ze studentů skandinávských studií na filosofické fakultě, avšak přihlásit se do něj může úplně každý. „S výslovností nám pomáhá vyučující švédštiny Eliška Straková, tudíž s námi zvládne zpívat i úplný laik. Totéž platí o zpěvu – i když se přihlásí někdo, kdo nemá se zpěvem zkušenosti, všichni mu rádi pomohou,“ řekla studentka fakulty sociálních studií Eliška Kolmanová, která se švédštině věnuje již několik let.

Přestože již začalo zkouškové období, navštívilo koncert mnoho lidí. Posluchači zaplnili schody v Atriu, někteří dokonce seděli na židlích nad nimi. „Koncert byl velmi příjemný. Nejvíc se mi líbila písnička, kterou podle moderátorky napsala Astrid Lindgrenová,“ vyjádřil se ke koncertu Richard Bureš, který si přišel na vystoupení odpočinout od učení na státní závěrečné zkoušky.

Švédský sbor SIST vznikl na jaře roku 2009. Založila ho studentka hudební vědy Kateřina Janošová jako součást předmětu Švédština v písních na filosofické fakultě. „Sbor vznikl čirou náhodou. Můj bývalý spolužák z gymnázia studoval nordistiku a potřeboval pomoci od někoho, kdo umí zpívat. Pomohla jsem mu a postupem času se vytvořila skupina lidí, kteří rádi zpívali švédské písničky a já jsem byla schopna je vést. Proto jsme si založili sbor,“ vysvětluje vznik sboru Janošová. Od té doby skupina vystupovala nejdříve v domovech seniorů a mateřských školách, později se dostala k příležitosti zpívat i na švédském velvyslanectví v Praze. Pravidelně se SIST účastní oslavy svátku svaté Lucie či Midsommarfestu.

Klíčová slova: švédský sbor, jaro, zpěv, oslava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.