12.05.2018 20:35


Švábi na kolejích? Studentům vadí, že jim o problému správci neřekli

Autor: Gabriela Štvrtňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Našel jsem na pokoji švába, ohlásil student správcům kolejí Sladkého v brněnském Komárově. Vedení situaci ihned řešilo, obyvatelé se však bouří, že jim o problému neřeklo. Podle entomologů se rus domácí, jeden z druhů švábů, velmi rychle množí a v krajním případě může způsobit zdravotní problémy. Masarykova univerzita chystá opravy některých ze 12 studentských kolejí. Redakce Stisku zároveň testovala, jak se studentům na kolejích Masarykovy univerzity bydlí.

Koleje Sladkého, ilustrační foto. Zdroj: Správa kolejí a menz MU

Brno – Švába na kolejích Sladkého v brněnském Komárově nahlásil počátkem dubna jeden z ubytovaných studentů. „Vyfotil jsem si ho, je to druh švába, rus domácí. Chtěl jsem ho chytit, ale byl hrozně rychlý,“ řekl student, jenž si přál zůstat v anonymitě. Redakce Stisku však jeho jméno zná.  

Hmyz zahlédl ve svém pokoji, výskyt pak oznámil vedení kolejí. To problém podle zjištění Stisku ihned řešilo, ostatní studenty však neinformovalo. Koleje Sladkého redakce Stisku měsíc pravidelně sledovala, žádná informace o tomto hmyzu se na vývěsních tabulích, ani jinde neobjevila. „Požádali mě, abych informaci zbytečně neventiloval, aby se nešířila panika,“ prozradil student. 

Rusové se mohou velmi rychle množit. Také proto ostatním studentům na kolejích vadí, že je správci na problém neupozornili. „Chtěla bych se dozvědět od správců, pokud by tu byly použité třeba chemikálie k likvidaci hmyzu. O problému jsem nevěděla,“ sdělila studentka mezinárodních studií Miranda Shinjikaschvili. 

Přečtěte si odpovědi všech dotázaných studentů. 

Souhlasí s ní většina dotázaných studentů. „Bylo by dobré, kdyby o tom koleje informovaly alespoň vyvěšením nějaké zprávy v kuchyni nebo u recepce. Studenti by si minimálně zkontrolovali své pokoje,“ dodala Olga Mandrysová, která v Brně studuje češtinu pro cizince. 

Podle manažerky ubytovacího provozu Jany Hradilové však není takových opatření potřeba. „Jednalo se o jeden nepodložený výskyt rusa domácího. Na pokoji byl umístěn lapač odborné firmy, žádný hmyz se však nezachytil a odborná firma při prohlídce šváby nenašla,“ řekla Stisku. Zároveň připomněla, že hodně záleží na hygienických návycích jednotlivých obyvatel kolejí. 

Rychle se množí

Rusové většinou člověka nijak neohrozí, ale velmi rychle se množí. Nebepečné je hlavně poškození potravin a zanechávání trusu, v němž se přenáší bakterie. Ty mohou v horším případě způsobit onemocnění. „Podle jednoho švába se ale vše těžko posuzuje. Problém by nastal, pokud by to byla oplodněná samice,“ uvedl vědec z českého Entomologického ústavu Aleš Bezděk. „Pokud se objeví jeden šváb, je pravděpodobné, že jich tam bude víc. Jisté to ale není,“ dodal. 

Bezděk však souhlasí, že je přesto lepší na problém upozornit, člověk má totiž tento hmyz malou šanci zahlédnout. Šváb se totiž aktivuje v noci. „Nebezpečnější by byl ale výskyt v nemocnicích a jídelnách,“ řekl. Rus domácí se nejčastěji vyskytuje v kuchyni za ledničkou nebo v koupelně. Přestože je všežravý, pokud nemá dostatek vhodné potravy, žere všechno poživatelné. Může tak znehodnotit knihy, oblečení a jiné předměty.

Studentům mlčení správců vadí. „Nepředpokládám, že by hned všichni panikařili a začali se stěhovat. Bylo by ale dobré to vyvěsit alespoň dole u vrátnice,“ reagovala studentka lingvistiky Yihsuan Changová. 

Na všech budovách Správy koleje a menz probíhá pravidelně každý rok desinfekce, desinsekce a deratizace. „Pokud by nastal další problém na kterémkoli jiném pokoji, je povinností každého studenta nás o výskytu informovat, aby se tento hmyz nerozšířil,“ řekla vedoucí ubytovacích služeb Yveta Rozsypalová a zároveň zmínila, že se o jiných švábech nedozvěděla. „Na pokoji studenta jsme umístili „lapač“ a kontaktovala jsem odbornou firmu. Ta nejen pokoj, ale celý byt důkladně zkontrolovala, žádný hmyz nenašla,“ dodala.

Potkani a holubi

Koleje se často potýkají také s mravenci. „Jsou tady pořád přemnožení a je to otrava, ale asi s tím nejde nic moc dělat,“ řekla studentka Veronika, která bydlí taktéž na kolejích Sladkého. 

Kromě výskytu hmyzu se však na kolejích objevují i kuriózní případy. Na Veveří například před několika lety bydleli lidé, kteří chovali potkany. „Zvířata chodila na takzvaný ‚dumpster diving‘ (vybírání jídla z odpadků, pozn. red.) a svoje úlovky si nechávali na balkóně. To lákalo ptáky, kteří po sobě na místě nechávali exkrementy,“ popsal situaci člen kolejní rady Veveří Martin Liška.  

Problém s ptáky mají i na kolejích Kounicova. „Balkóny jsou celé od trusu. Umístili proti nim zábrany, ale stejně se tam dostanou. Navíc s trusem nikdo z uklízeček nic neudělal,“ řekl jeden z ubytovaných Simon Mačejovský.  

Přečtěte si, jak si vedou ostatní koleje.

Ve dvanácti v různých částech Brna rozmístěných budovách kolejí Správy kolejí a menz (SKM) se nachází 4041 lůžek. Všechny koleje nabízí internetové připojení, na některých z nich se ubytovaní mohou bezdrátově přihlásit na univerzitní síť Eduroam. Největší koleje, blok Vinařská, mají kapacitu 1 118 lůžek, jejich největší výhodou je menza a univerzitní počítačová učebna přímo v areálu. Naopak nejmenší koleje Veveří jsou památkově chráněným objektem. Každým rokem je o ně velký zájem, neboť se nachází v centru města. Jejich kapacita je 74 lůžek. 

Pokud se student rozhlíží po nejlevnějším ubytování, nabízí ho koleje Klácelova a Náměstí Míru. Místo v pětilůžkových pokojích tam stojí 55 korun. Nejvíc naopak zaplatí na dvoulůžkovém rekonstruovaném pokoji s novým nábytkem v areálu Vinařská, ten stojí 134 Kč. Mnohé koleje nabízí také možnost si pronajmout pokoj pro jednoho. Ceník kolejného lze porovnat v dokumentech SKM.  

Správa kolejí a menz mimo jiné prodává koleje Lomená v Komárově, které byly letos na jaře obsazené nejméně. Výtěžek z prodeje chce investovat na zkvalitnění ostatních kolejí Masarykovy univerzity. SKM například plánuje zavést bezdrátové internetové připojení postupně na všech budovách, modernizovat budovu A2 v areálu Vinařská či rozšířit ubytovací kapacity poblíž univerzitního kampusu v Bohunicích. 

Klíčová slova: rus domácí, švábi, koleje, student, MUNI, SKM

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.