15.10.2019 17:47


Studovat kvůli titulu je pro mě ztráta času, říká mladý podnikatel Zbyněk Šuba

Autor: Jakub Podešva | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Po střední škole nastoupil stejně jako mnoho jiných studentů na univerzitu. Studium jej ale nenaplňovalo, a tak školy zanechal a pustil se do podnikání. Dnes si jeho krátké lyže Snowfeet kupují lidé po celém světě. „Nechtěl jsem ve škole marnit čas pouze kvůli titulu,“ vysvětluje mladý podnikatel Zbyněk Šuba.

Zbyněk Šuba při jízdě na svém produktu Snowfeet.

Kdy vás poprvé napadlo, že byste mohl podnikat?

Asi před třemi lety. Studoval jsem v Dánsku stavitelství. To mě ale nebavilo a nechtěl jsem se tím živit. Lákalo mě něco dobrodružnějšího.

Odejít takhle ze školy a založit firmu je velký risk. Neměl jste strach, že to nevyjde?

Měl, ale to mě právě lákalo. Když jsem dělal něco, co bylo jisté, neviděl jsem v tom smysl.

Vaši rodiče ale nejspíš nadšení nebyli…

Bylo to těžké a pro rodiče to byl velký problém. Hodně mi mé rozhodnutí vyčítali. Postupně se s ním ale smířili a dokonce mi začali pomáhat. Kdybych bych měl jinou povahu, podnikat bych nejspíše nezačal, protože bych se nedokázal vyrovnat s neagativní reakcí okolí.

Jak vypadaly vaše podnikatelské začátky?

Po ukončení studia jsem se vrátil do Brna, kde jsem nějakou chvíli pracoval na brigádách. Při tom jsem přemýšlel o podnikání. Vzpomněl jsem si na kluzky, tedy krátké lyže. Ty se prodávaly jen v Česku. Domluvil jsem se tedy s firmou vyrábějící tyto lyže a oni mi je dovolili prodávat do zahraničí pod vlastní značkou. Lidé o ně měli zájem, takže jsem s kamarádem vyvinul vlastní verzi nazvanou Snowfeet.

Jaká jste měl od podnikání očekávání?

Jsem sice optimista, ale měl jsem reálná očekávání. Když se mě někdo ptal, jestli to vyjde, odpovídal jsem pravdivě, že nevím. Výsledek nakonec záleží jen na mně. Pokud by to nevyšlo, bylo by to pouze mnou.

Proč vlastně vůbec riskovat, když člověk může mít jistý plat třeba v supermarketu?

Podnikání rozhodně není jednodušší. Hlavní výhoda je ale v tom, že člověk může stále růst.

Čeho podnikáním chcete dosáhnout, co vás na něm baví?

Musím se samozřejmě něčím živit. Podnikám ale i proto, že mě to prostě baví. Pořád se učím něco nového. Můžu zaměstnat lidi, což beru jako velké poslání. Na podnikání mě ale nebaví účetnictví a technické věci.

Co vás za dobu podnikání nejvíce překvapilo?

Že je podnikání méně zábavné a různorodé, než jsem si myslel. Prostě je to práce, která má své stereotypy jako každá jiná. Pořád je to ale lepší než všechny práce, které jsem si vyzkoušel.

Nastal ve vašem životě moment, kdy jste chtěl s byznysem skončit?

Kupodivu ne, i když to od ostatních slýchávám často. Pokud někdy skončím, bude to proto, že mě začne bavit něco jiného.

Jaké jsou v Česku podmínky pro podnikání?

Problém je, že Česko je malá země. Proto tady nefungují úplně všechny služby, které bychom potřebovali. Třeba některé aplikace mají pouze omezené funkce.

Co plánujete do budoucna?

Chceme prodávat i další produkty, zároveň ale chceme Snowfeet co nejvíce rozšířit. Chtěl bych, aby za mě v budoucnu většinu věcí dělal někdo jiný. Já bych jen dohlížel na chod firmy a u toho měl další aktivity. Prodat podnik ale nechci, chtěl bych jej budovat a později předat dál.

Máte nějakou radu pro ty, kteří by si chtěli založit firmu?

Podnikání není všechno. Jsou tu další důležité věci, jako rodina či přátelé. Když už ale chcete začít, začněte co nejdřív, buďte vytrvalí a opravdu tvrdě pracujte.

 

 Zbyněk Šuba se narodil roku 1995 ve Valašském Meziříčí. Zde vystudoval Střední   průmyslovou školu stavební. V tomto oboru pokračoval i na univerzitě v Dánsku. Studia ale   zanechal a vytvořil malé lyže Snowfeet, po kterých pojmenoval i svou firmu. V internetové   kampani na serveru Indiegogo vybral přes deset miliónů korun, umístil se na 2. místě   soutěže Komerční banky Nastartujte se a jeho videa mají na Facebooku desítky miliónů   shlédnutí. 

Klíčová slova: Podnikání, škola

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.