08.04.2015 17:45


Studium v Číně: Pivo na ex a obcházení zákona

Autor: Roubalová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Stipendium od českého a čínského ministerstva školství zaválo studentku synologie Evi Balamotisovou kam jinam než do Číny. Roční studijní pobyt tráví v sedmimilionovém městě Changsha, které se v Číně řadí k těm menším. Rozhovor o čínském ideálu krásy, tamní zábavě a "Velkém čínském firewallu".

Jste v Číně už sedm měsíců, dokáže vás ještě něco překvapit?

Zrovna včera mne překvapilo, kolik cizinců tu ještě neznám. Přesto, že se Changsha zdá být velkoměstem, tak tu moc cizinců, hlavně tedy Evropanů, není. Také se vždy otočím, když za mnou někdo začne chrchlat a plivat na zem - i když už jenom v momentě, kdy je to i na místní poměry hodně hlasité. Také mě nepřestávají udivovat místní podniky.  Vejdeme do nevyzkoušené restaurace, která vypadá jakoby byla založená padesát let zpátky a od té doby tam nikdo neuklízel. Občas tamtudy proběhne stádo krav. Já si pak objednám jídlo za osm juanů, což je v přepočtu asi třicet dva korun, a ona je to obrovská dobrota.

Místní kuchyně vám tedy chutná? Je alespoň trochu podobná tomu, co známe z evropských čínských restaurací?

Vůbec ne.  Zaprvé je důležité pochopit, že Čína je skutečně obrovská a  tomu odpovídá způsob, jakým se v ní vaří - tudíž velmi různorodě. V Pekingu rádi jedí nudle, na jihu se jí spíše rýže. Čím více na jih, tím je jídlo sladší, na severu spíše slanější, na západě jsem ještě nebyla. V mojí provincii a pak ještě v Sečuánu  je jídlo nejpálivější. Každá oblast má svojí specialitu. V Changsha mi jídlo chutná, ale ráda si zajdu na burger do jednoho ze „západních“ barů. Pokud mám chuť na salát či jiné zdravé jídlo, musím si ho připravit sama.

Evi Balamotisová na vánočním večírku s čínskými kamarádkami. Archiv Evi Balamotisové.

Můžete říct, že by vám něco vyloženě chybělo? Nemyslím jenom co se jídla týče, zkrátka nějaká věc, kterou jste v běžném životě vnímala jako samozřejmost a v Číně není k dostání?

Ze začátku jsem byla zoufalá bez chleba a sýrů. Naštěstí má Changsha dost výraznou muslimskou menšinu. Jsou to částečně lidé ze Sin-ťiang na západě Číny, částečně pracující či studující muslimové z cizích zemí. Na mé univerzitě je spousta lidí z Pákistánu, několik z Jemenu, Alžírska nebo států bývalého Sovětského svazu. Díky nim je k dostání chleba, který chutná spíše jako taková měkká veka, kůrku člověk očekávat nemůže. Nebo také tavené či plátkové sýry a další věci z dovozu. Teď mi asi chybí jenom šunka a masné výrobky. Mají tu sice klobásky, ale chuťově se to absolutně nedá srovnat. Přísahám, že už si doma nikdy nebudu stěžovat na podíl masa v uzeninách.

Teď mám skoro pokušení se zeptat, zda se v klobáskách vyskytuje i psí maso... Jaké stereotypy o Číňanech a Číně obecně jste si potvrdila, a které jsou naopak úplně mimo?

Psí maso jsem tu zatím vědomě nejedla, psí restauraci jsem ale viděla. Určitě se v Číně psí maso jí, ale řekla bych, že to je častější jev na venkově, kde je  pes jenom další zvíře pobíhající kolem. Rozhodně to není tak, že by si někdo pořídil dalmatina, jenom aby si ho dal k večeři. Co se stereotypů týče… Já už si teď asi žádný ani nevybavím. Nějak mi splynuly s realitou a moc si nepamatuji, co jsem o Číně věděla před třemi lety, než jsem začala studovat sinologii. Určitě už si třeba nemyslím, že všichni Číňané vypadají stejně.  Už  jsem zahlídla asi dva nebo tři kluky, kteří se mi docela líbili. Museli však být ze severu, tam jsou lidé vyšší než tady.

Jakým způsobem komunikujete s rodinou a kamarády? Například Facebook je v Číně zablokovaný, vy ho však normálně používáš. Můžete nějak objasnit, jak je to tedy s opatřeními v oblasti internetu ze strany čínské vlády?

Technicky tomu úplně nerozumím, ale blokování stránek se dá obejít. Nejjednodušší způsob je používat proxy servery nebo VPN (virtual private network). Existují zdarma aplikace na mobily, na notebooku mám placenou. Blokovaných stránek denně přibývá, už to nesleduji. Namátkou je to Facebook, Google, Youtube, Dropbox nebo Gmail. Momentálně jsem připojená přes VPN, čímž vlastně předstírám, že se nacházím v Tokiu nebo v Los Angles. Tím pádem mi ovšem nefungují některé činské stránky, což mě docela rozčiluje. Například Youku, což je něco jako Youtube, na kterém se dají zároveň sledovat filmy a seriály za poplatek.

Takže jestli to dobře chápu, není nemožné po internetu svobodně surfovat, jen zkrátka stojí čas a peníze zajistit si to, co jste výše popsala. Hrozí nějaká sankce, pokud někdo zjistí, že tyto stránky navštěvujete?

Určitě, obcházení „Velkého čínského firewallu“ je nelegální. Ale jaké přesně jsou sankce, to nevím. Nemyslím si, že se to tu nějak hodně řeší. Způsob, jak se na zablokované stránky dostat je velmi jednoduchý a bez problémů dohledatelný na internetu. Včera jsem ale potkala holku, která o VPN neměla ani tušení. Navíc strávila rok v Evropě, tak mi to přišlo dost zvláštní.

Pohybujete se především mezi mladými Číňany. Jaký je jejich životní styl, kam se chodí bavit?

Pro většinu mých známých je absolutní prioritou studium. Když už mají čas na zábavu, většinou zvítězí karaoke, to je tu velmi oblíbené. Lístky do kina jsou dvakrát nebo i třikrát dražší než u nás. Nejvíce potkávám lidi buď v posilovně nebo jen tak venku. Bary jsou večer taky k prasknutí, především ty západní. Rádi pijí pivo, i když úplně jinak než my - ve whiskey skleničkách. Na ex. Také rádi hrají kostky. Karty hrají spíše postarší pánové v parku. Většina dívek tu nepije a nekouří. Muži kouří skoro všichni. Ačkoliv mladší generace si začíná uvědomovat, že už jenom díky nekvalitnímu ovzduší jsou na půl cesty k rakovině a cigaretu si raději odpustí.

Na tematickém večírku. Archiv Evi Balamotisové.

To nevypadá, že by ženy byly moc emancipované. Nebo zkrátka mají rozum?

Jsou tu dívky a ženy, které jsou emancipované víc než dost. Jde spíše o to, že kouření a pití žen je tradičně odsuzováno, většina z nich tedy po nějaké menší rebelii radějii zvolí tu jednodušší, zdravější cestu. Jsou dost povrchní, nosí čočky zvětšující oči, nebo si nalepují na víčka takovou lepenku, která má vytvořit efekt dvojího víčka jako mají bělošky. Rovněž bělicí krémy a obecně bělící kosmetika je hodně populární. Jako my si bělíme zuby a nalepujeme řasy, ony si bělí kůži a nosí čočky… Přijde mi, že se to tu děje v mnohem větší míře než u nás. Ideál krásy je štíhlost, světlá kůže, dlouhý obličej, vysoký nos, dvojité víčko, co největší oči, v zásadě co nejevropštější obličej. Polovina z těch požadavků je tvořená tradicí a druhá polovina pocitem, že bělošky jsou všestranně krásnější.

Tak to jste asi středem pozornosti…

Jestli jsem zažila den, kdy by mi Číňanka neřekla, jak moc krásná jsem, tak asi jenom proto, že jsem zrovna nevylezla z pokoje. Muži jsou většinou plaší. Skoro nikdy se se mnou nebaví, a když už, tak starší generace. A většinou kvůli angličtině. Chtějí se předvést.

A ovládají angličtinu?

Jak kdo, pár jsem jich potkala, ale je to rarita. I angličtina mladší generace je špatná. Ti co umí, tak často jenom proto, že žili nějakou dobu v cizině. Děti se ale učí anglicky už od nějakých pěti let, takže to není tím, že by se nesnažili. Nemají ovšem možnost si ji v každodenním životě procvičovat.

Co přesně na čínské univerzitě studujete? A myslíte, že se do Číny jednou vrátíte?

Jenom jazyk. Máme šest hodin denně. A určitě se sem budu chtít vrátit. Až si dodělám bakaláře, tak sem pojedu zpátky. Ještě nevím, zda nejdřív pracovat, nebo rovnou na magistra. Obor jsem si zatím nevybrala, ale čínštinu už nechci, ráda bych si rozšířila obzory a tak jako tak je tu výuka v čínštině, angličtina profesorů je ve většině případů nedostačující.

 

Evi Balamotisová

Jednadvacetiletá studentka synologie odjela loni v srpnu do Číny. V České republice studuje na Karlově Univerzitě v Praze, kde také vyrostla. Její otec pochází z Řecka, kromě angličtiny, němčiny a čínštiny tedy ovládá i řečtinu. Ve volném čase se věnuje zpěvu v dívčím kvartetu, zahrála si také v muzikálu Ledová královna. 

Klíčová slova: studium v zahraničí, Čína

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.