22.09.2010 14:45


Studentské ubytování v Brně není jednoduché najít

Autor: Michal Földeš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

BRNO Je tu opět začátek nového semestru a s ním přichází na řadu studenty tolikrát řešený problém ubytovaní. Snad každý z mimobrněnských aspirantů na vysokoškolské vzdělání nad ním strávil mnoho ustaraných dní a i po nalezení kýženého příbytku ho minimálně jednou napadla otázka, zda si vybral správně.

Základní dilema, které každý student na úvod semestru musí řešit, zní: kolej nebo pronájem bytu? Odpověď na tuto otázku letos hledala i studentka druhého ročníku právnické fakulty Masarykovy univerzity Lucie Šimečková. „Najít bydlení pro mě a mé spolužačky nebylo úplně jednoduché, zabralo nám asi měsíc a stálo nás nespočet telefonátů a prohlídek.“ Šimečková si mohla vybírat, zda zkusit jednu z osmi kolejí z nabídky Masarykovy univerzity (Klácelova, Komárov, Kounicova, Mánesova, náměstí Míru, Tvrdého, Veveří či Vinařská), nebo se vrhnout do vod samostatného hledání bytu ať už přes známé, internet nebo některou z realitních kanceláří.

Pro opatření místa na kolejích teoreticky stačí pouze v řádném termínu poslat žádost, a pak už jen čekat, jestli bude vyhodnocena kladně. Jedním z nejdůležitějších kritérií přidělování volných míst je však vzdálenost domova studenta od Brna. Zkušenosti mnoha studentů ukazují, že i lidé bydlící sto kilometrů daleko kolej často nedostanou, protože žadatelů je prostě příliš mnoho. Toto je i případ Niny Pešlové bydlící v Mladé Boleslavi. „Hlásila jsem se na koleje Kounicova, ale bohužel jsem nezískala dostatek bodů pro jejich přidělení,“ říká k tomu. Nakonec musela Pešlová kvůli této komplikaci hledat ubytování přes vývěsku Masarykovy univerzity. „Ve finále jsem se svým nynějším bydlením spokojená a jsem ráda že jsem kolej nedostala, cenově je to srovnatelné a mám své pohodlí,“ dodává.

Mnozí studenti si ale dají práci navíc s hledáním přijatelného podnájmu zcela dobrovolně. „Ubytování na koleji se pro mě stalo tabu, chtěla jsem bydlet s tím, koho chci v bytě já, a ne s člověkem, kterého mi přidělí kolejní systém,“ říká k tomu studentka práv Šimečková. Řada hledajících také touží po větším soukromí, klidu, svobodném výběru lokality, kde byt bude umístěný, či třeba vlastní kuchyni. 

Nejčastěji používaným prostředkem pro vyhledávání volného pronájmu jsou samozřejmě internetové stránky. Mezi studenty je hojně využívaná vývěska informačního systému či server bezrealitky.cz. Ten je oblíbený především proto, že není nutné platit provozovateli provizi. „I na těchto stránkách je ale možné narazit na nabídky realitních kanceláři, které takto maskují své nabídky a provizi pochopitelně chtějí,“ glosuje to Šimečková. Někteří studenti tak do služeb realitních společností nakonec investují. Tuto skutečnost potvrzuje i Eva Šalplachtová z realitní kanceláře Remax Brno. „V období letních prázdnin i ještě teď během září je přibližně sedmdesát procent našich zákazníků poptávajících pronájem bytu z řad studentů, přičemž asi třetina si u nás vybere.“

Klíčová slova: Brno, koleje, Masarykova univerzita

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.