14.12.2017 00:14


Studentské prezidentské volby vyhrál Drahoš, Zeman obsadil druhé místo

Autor: Saskie Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Studentské prezidentské volby vyhrál Jiří Drahoš. Jako druhý se umístil Zeman, třetí byl Hilšer. U žáků středních škol a gymnázií neuspěl Kulhánek. Tak rozhodovali včera a dnes na 384 školách v celé České republice.

Brno – Žáci středních škol a gymnázií starší patnácti let, tedy i ti, kteří podle práva ještě nemohou volit, včera a dnes vyjádřili své názory prostřednictvím studentských prezidentských voleb. Ty zaštítil projekt Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni. V řádném termínu odevzdalo hlasy svých žáků 384 škol z celé České republiky.

Největší počet odevzdaných hlasů získal Jiří Drahoš s 33 procenty hlasů. Druhý se umístil Miloš Zeman s necelými dvaceti procenty a třetí místo obsadil Marek Hilšer s třinácti procenty hlasů. U žáků naopak úplně propadli Vratislav Kulhánek a Petr Hannig, kteří oba měli po asi dvou procentech hlasů. 

Drahoš vyjádřil radost na svém facebookovém účtu, kde studentské volby označil za důležité. Podle něj ukazují, jaké hodnoty jsou prioritou pro ty, kteří jsou budoucností pro společnost.

Pro politologa Masarykovy univerzity Miloše Gregora není vítězství Drahoše překvapením. „Podobně jako u jiných věkových skupin je známost kandidátu prvním kritériem volby. Proto se kandidáti, které vídáme v médiích nejčastěji, umístili lépe," okomentoval výsledky Gregor.

Podle ředitele projektu Jeden svět na školách Karla Strachoty je patrný velký rozdíl v hlasování podle typu školy a regionu. „Studenti pražských gymnázií odevzdali téměř polovinu hlasů," uvedl Strachota. Na gymnáziích vyhrál Drahoš, zatímco na středních odborných školách současný prezident Miloš Zeman. V základních obrysech tyto preference kopírují voličské skupiny jednotlivých kandidátů," dodal Gregor.

V Jihomoravském kraji se zapojilo celkem 44 škol. I tady Drahoš vyhrál, a to s 46 procenty hlasů. „Takových akcí je důležité zúčastnit se, protože tak můžeme vyjádřit svůj politický názor," míní šestnáctiletý Ondřej Novotný z brněnské obchodní akademie a dodává, že je velmi rád, že škola takový projekt dovolila zprostředkovat. „Tímto se snažíme podpořit občanskou odpovědnost," přitakává učitelka Soňa Křenková.

To, že je zapojení do politického dění důležité, si myslí i žák Biskupského gymnázia v Brně Marek Pospíšil. „Přihlášení se do projektu motivuje žáky k další aktivitě a rozšiřuje jejich povědomí o politice," myslí si Pospíšil. 

Materiály nutné k volbě, jako jsou volební lístky nebo urna, zprostředkovává Jeden svět na školách. Stejně tak i debatu s kandidáty, která se uskutečnila v pondělí v Praze. Informace o kandidátech si vyhledávají studenti sami. Druhé kolo studentských prezidentských voleb se uskuteční 16. a 17. ledna 2018, tedy v týdnu po reálném prvním kole prezidentských voleb.

Klíčová slova: prezidentské volby, kandidáti, volby 2018

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.