29.03.2017 17:58


Studenti započali v Lužánkách klání o nejlepšího lesníka

Autor: Klára Vašíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Burácení motorových pil se poslední březnové úterý ozývalo brněnským parkem Lužánky, kde studenti Mendelovy univerzity pořádali mezinárodní soutěž pro mladé lesníky. Kromě místních tam přijelo dalších jedenáct družstev z různých evropských zemí a jeden tým z Prahy. 

Studenti soutěžili v Lužánkách v lesnických dovednostech. Foto: Klára Vašíčková

Brno – Studenti domácích i zahraničních lesnických fakult zahájili v úterý 28. března v brněnských Lužánkách boje o vítězství v soutěži Mezinárodní lesnická všestrannost. Jednatřicátý ročník dřevařského klání, kterého se letos účastní třináct čtyřčlenných družstvev z celé Evropy, uspořádal Spolek posluchačů Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity. Kromě soutěžních týmů bylo v parku také mnoho návštěvníků, pro které organizátoři připravili doprovodný program. 

Soutěžící závodili hned v několika disciplínách. Skládali motorovou pilu, sekali sekerou na přesnost, nebo na čas řezali pilou stojící či ležící kmen. Nejvíce diváků se ale shromáždilo kolem velké klády, kterou musela dvojice soutěžících v co nejkratším čase přepůlit dvoumužnou pilou. Tuhle disciplínu jsme tam dali proto, aby si studenti uvědomili, že dříve ta práce byla mnohem těžší, vysvětlila studentka Anna Nováková, která pomáhala s organizací. Program si pochvalovali také samotní účinkující. Moc se mi soutěž líbí, je to zábava a Brno je krásné. Ze všeho nejvíc mám ale ráda české lesy. Jsou jiné, než jaké znám. U nás připomínají spíše džungli, řekla estonská studentka Agnes Kapanen. 

Diváci dále mohli zhlédnout přehlídku dravých ptáků nebo si poslechnout ukázky lesnické hudby. Kvůli tomu, že program začíná tak brzy a hodně lidí je v práci, jsme pro děti připravili výuku formou her, uvedla Nováková. Děti zaujalo především skládání obrázku dubu - od žaludu až po celý strom - nebo pexeso s lesní zvěří. Hlouček se utvořil také kolem lesníka, který mládeži i dospělým vysvětloval, jak správně nosit a držet sekeru. Soutěžící minulého ročníku Daniel Pávek označil letošní akci za velmi vydařenou, a to zejména po organizační stránce. Největší výhodu vidím v tom, že když se soutěž koná v Lužánkách, může sem přijít i širší veřejnost a zjistit, co je vlastně náplní lesníka, prohlásil Pávek. 

Družstva z ciziny do Brna přicestovala v neděli a soutěžit budou až do 31. března. Den po zahájení se budou postupně věnovat lovecké střelbě, orientačnímu běhu a poznávání rostlin, hmyzu i minerálů. Ve čtvrtek studenti plánují tradiční Mezinárodní večer, kde mohou představit svou zemi, kulturu i pokrmy. Na soutěž přijely týmy z Estonska, Belgie, Finska a dalších zemí, a tak se všichni mohou těšit na rozmanitý výběr pokrmů a nápojů.  Víteze letošního klání organizátoři vyhlásí den před odjezdem zahraničních družstev.

Klíčová slova: studenti, soutěž, lesnické dovednosti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.