30.04.2018 16:40


Studenti vybírají peníze v rámci posledního zvonění

Autor: Kamila Lorenzová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Na gymnáziu na třídě Kapitána Jaroše v Brně si dnes studenti maturitních ročníku vyslechli jejich symbolické poslední školní zvonění. Při této příležitosti se již tradičně převlékli do tématických masek. Dopoledne na škole vybírali peníze od mladších studentů, učitelů a ostaních návštěvníků. Odpoledne se přesunuli do ulic města. Za celý den chtějí vybrat alespoň dvacet tisíc korun. Ty využijí k zaplacení rozlučkové akce. 

Maturanti na gymnázium třída Kapitána Jaroše. FOTO: Kamila Lorenzová

Brno - Je pondělí 30. dubna a už při příchodu před budovu brněnského Gymnázia kapitána Jaroše si nikdo nemůže nevšimnout, že se ve škole dnes nekoná klasické vyučování. Z otevřených oken se už od rána rozléhá po celé ulici hlasitá hudba a zpěv. Na starých vchodových dveřích budovy jsou přilepené plakáty, které zvou studenty na poslední zvonění pořádané žáky čtvrtých ročníků. Ti se dnes symbolicky loučí s vyučováním, protože jim začíná svatý týden, během něhož se budou připravovat na maturitní zkoušky.

Na poslední den ve škole si každá ze čtyř maturitních tříd zvolila nějaké téma. Matematická třída se převlékla do nemocničního oblečení. Jeden ze studentů má dokonce obvázané téměř celé tělo obvazem. S originálním nápadem přišli žáci představující silniční provoz. Při výstupu do prvního patra si všímám bílé lepicí pásky rozdělující schody na dvě poloviny přerušovanou čárou stejně jako silnice. Výzdobu školy maturanti vychytali do úplných detailů.

Žáci čtvrtých ročníků mají pro dnešní den jediný cíl – pobavit okolí a vybrat co nejvíce peněz na následnou rozlučkovou akci.

Studenka prodává na škole limonády. FOTO: Kamila Lorenzová

Peníze nechtějí zadarmo

Na chodbách i ve svých třídách maturanti rozestavěli stoly a vytvořili si tak provizorní prodejní stánky. Zakoupit si zde může každý návštěvník něco k jídlu, pití a další vychytávky. Prodejní cedule lákají na domácí limonády, na stolech jsou vystavené moučníky i slané pochoutky. Přes celou chodbu se táhne pach přepáleného oleje a kouřících elektrických grilů, na kterých studenti smaží maso. Vše prodávají za velmi příznivé ceny. „Nechceme hlavně z chudých studentů vytahovat peníze jen tak, proto pro ně máme připravené občerstvení, které si mohou koupit a tím nám i přispějí,“ vysvětluje jeden z maturantů Michal Dang.

Budoucí absolventi se nesnaží vydělat pouze prodejem občerstvení. Po chodbách chodí slečna v červených šatech a vykřikuje „kupte si lístky do tomboly!". Celkově na gymnáziu panuje velmi uvolněná atmosféra. Na chodbách se to studenty jen hemží. Drobné občerstvení si přichází zakoupit také někteří učitelé. 

Nejvíce vynáší vybírání na křižovatkách

Odpoledne maturanti vyráží do brněnských ulic vybírat peníze od náhodných lidí. S dobrou náladou vychází ze školy a rozdělují se do skupinek, aby pokryli co možná nejvštší území cetra města. Náhodné kolemjdoucí po cestě oslovují s prosbou "přispějte nám na maturitu". Někteří jen zavrtí hlavou, jiní zase s úsměvem darují veselým studentům menší obnos. Na Náměstí Svobody se potkávají s několika dalšími studenty z jiných škol. Ti pro ně dnes představují konkurenci. "Studenty v maskách prosící o peníze potkávám už asi týden v kuse. Je toho moc a už mi to přijde otravné," říká na náměstí kolemjdoucí Ivana Stránská. 

Studenti se nikým nenechávají odradit a peníze vybírají po městě asi čtyři hodiny v kuse. Nejdéle stojí na křižovatkách u semaforů. Čekající řidiči maturantům v kostýmech podávají z okénka drobné. "Když řidič vidí, že člověk před ním v autě nám přispěl, přispěje taky. Na křižovatkách jsme vybrali zatím nejvíc peněz," říká Dang. Plné pokladničky putují zpátky do školy, kde jejich obnost budou počítat zástupci tříd. "Minulý rok jedna třída vybrala 40 tisíc, nám by stačila alespoň půlka," vysvětluje Dang. Peníze maturanti chtějí využít k důstojnému rozloučení se střední školou. 

Klíčová slova: poslední zvonění, maturita, gymnázium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.