07.03.2012 19:28


Studenti volili pravici i přes školné, teď proti němu protestují

Autor: Petr Janderka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Ve volbách u nich zvítězila pravice, dnes proti reformám pravicové koaliční vlády protestují. Změnily se za dva roky priority české mládeže, nebo jim je jedno koho volí a probudila je až hrozba, že budou nuceni sáhnout do mělkých studentských peněženek?

Autor článku Petr Janderka  Foto: Michal CagalaMinulý týden se na českých vysokých školách nesl v neklidném duchu. Masové studentské protesty proti vládní reformě školství rozhýbaly obvykle stojaté vody české společnosti. Nejčastějším terčem byl návrh na zavedení školného, později ministrem Dobešem převlečeného za zápisné. Reformě bylo vytýkáno omezení dostupnosti vysokoškolského vzdělání a pošlapání základního principu, že kvalitní vzdělání musí být přístupné všem bez ohledu na sociální postavení.

Přenesme se nyní v čase o dva roky zpět. V dubnu 2010 se konaly na středních školách studentské volby, které měly ukázat, že mladí lidé mají k politice co říci a jejich hlas není možné přehlížet. Mnozí dnešní vysokoškoláci se voleb aktivně účastnili. Pokud by člověk usuzoval dle aktuální situace, určitě by netipoval, že levicové strany v nich zcela propadly a vítězství slavila nově založená TOP09. Hlas jí dal každý čtvrtý student. Vítězství pravice dokonala druhým místem ODS, která získala 17,6 procent hlasů. Mezi gymnazisty získala TOPka hlas dokonce dvou pětin studentů. Parlamentní volby následovaly měsíc po studentských a jejich výsledky jistě mládež potěšily. Vládu sestavily stejné strany, které ovládly i školní volby nanečisto.

Netvrďte, že jsem vás nevaroval

TOP09 se nikdy netajila tím, že utáhne opasky a mnoho služeb zdarma u ní neprojde. Návrh školného byl v programu strany dávno před nynějšími protesty, už od samotného založení. Když s takovými plány uspěli nejen v parlamentních, ale dokonce i ve studentských volbách, samozřejmě cítili pro svůj program podporu. Byla pouze otázka času, kdy strana, která se mezitím stala součástí vlády, přejde od slov k činům. Když však ministr Dobeš představil plán na zavedení plateb za vysokoškolské studium, zvedla se na akademické půdě vlna nevole. Studenti vyšli do ulic a hlasitě dali najevo, že platit za vzdělání rozhodně odmítají. Pokud je česká mládež převážně pravicově orientovaná a sdílí hodnoty nynějších vládních stran, proč tak vehementně protestuje proti jedné ze základních priorit vlády, kterou sami ve volbách svými hlasy podpořili?

Celá situace evokuje myšlenku, zda mládež vůbec ví, co chce. Jestliže dám ve volbách svůj hlas straně, která otevřeně říká, že zavede školné a pak proti němu protestuji, udělal jsem někde chybu. Studenti se nechali strhnout negativní image levicových stran a strašením o druhém Řecku. Na druhou stranu je nutné říct, že největší české levicové strany svojí rétorikou a vystupováním mladé lidi nepřitahují. Na vině je i komunistická minulost, která bývá české levici často předhazována. 

Pokud však studenti sdílí myšlenky sociálního státu a bezplatného vzdělání či zdravotnictví, vypovídá jejich hromadné odevzdání hlasů pravici kvůli špatné image levicových stran v České republice o jejich nepříliš dobré orientaci v politice. Nevystupují ani jako zodpovědní občané, kteří ví, co chtějí a snaží se dosáhnout jasného cíle. Po dvou letech se tedy ukázalo, že studentské volby nanečisto měly mizivou vypovídající hodnotu. Jejich výsledky byly přijaty s pozitivním ohlasem a nadějí, že mladým lidem není budoucnost lhostejná.

Ve světle současných protestů však dostávají trpkou příchuť zbytečné akce, která poukazuje na nezájem mladých lidí o politiku a mizernou orientaci v ní. Studenti se ukázali jako nečitelná masa s nekonzistentními a snadno ovlivnitelnými názory.

Klíčová slova: protesty, školné, volby, studenti

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.