11.12.2017 17:16


Studenti v hledišti i na pódiu. Symfonický orchestr Masarykovy univerzity zaplnil sál Besedního domu

Autor: Anna Jílková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Týden před koncem semestru uspořádal Symfonický orchestr Masarykovy univerzity svůj podzimní koncert. Jde o jediné veřejné vystoupení od začátku akademického roku, což se ukázalo i na velkém zájmu lidí. Mnozí z nich se do sálu ani nedostali. Zazněla díla francouzských skladatelů i slavné filmové soundtracky. Vše pod taktovkou zakladatele orchestru Martina Mazánka.

BRNO – Dlouhé fronty lidí dnes přilákal do Besedního domu podzimní koncert Symfonického orchestru Masarykovy univerzity. Předpovídaná účast z Facebooku se potvrdila. Kvůli omezené kapacitě sálu museli pořadatelé mnohé z příchozích odmítnout. „Minulý rok jsme přišli na poslední chvíli a dovnitř jsme se nedostali. Letos jsme proto dorazili už o hodinu a půl dříve a vyplatilo se nám to. Našli jsme si skvělá místa na galerii,“ řekla studentka Karolína Hanzáková, která si přišla koncert poslechnout.

Diváci zaplnili sál do posledního místa.

V první polovině zazněly skladby výlučně od francouzských autorů. Camille Saint Saëns a Maurice Ravel jsou jména českým divákům poněkud neznámá. „To, že skladby nejsou známé, neznamená, že nejsou pěkné. Často sklidí veliký úspěch,“ podotkl dirigent orchestru Martin Mazánek. Ve druhé polovině vystoupení přišly na řadu známé melodie z filmů od skladatelů, jako jsou John Powell, Klaus Badelt nebo Hans Zimmer. Do programu je orchestr zahrnul již potřetí.

Muzikanti jsou z velké části vysokoškolští studenti. „Zájem z řad studentů většinou je. Některé nástroje, jako například fagot nebo lesní roh, je však problematičtější sehnat, tam musím najímat externisty,“ uvedl Mazánek, který působí zároveň jako vedoucí orchestru. Nové členy přibírá obvykle mezi semestry. Za účast mohou studenti získat každý semestr čtyři kredity, zapíšou-li si předmět v informačním systému.

Martin Mazánek založil orchestr již v roce 2005 na Ústavu hudební vědy při Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. V současné době čítá pětapadesát aktivních členů. Zkoušejí jednou týdně v aule filozofické fakulty. Těsně před koncertem společně odjíždějí na víkendové soustředění. Pro veřejnost připravují obvykle jeden koncert na podzim a dva až tři na jaře. „O letošní podzimní koncert byl však tak obrovský zájem, že zvažujeme, že jej s trochu upraveným repertoárem zopakujeme,“ dodal Mazánek.

Klíčová slova: symfonický orchestr, Masarykova univerzita, koncert, Besední dům

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.