13.04.2018 20:39


Studenti už podruhé uklidili pod Hády

Autor: Kamila Lorenzová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Studenti brněnských univerzit včera už podruhé uklidily místo bývalého odkaliště pod Hády. Areál tak postupně připravují na zhotovení nového Hapalova parku, jehož samotná realizace by měla začít v listopadu. Akce byla součástí jarního úklidu s názvem Ukliďme Česko. O organizaci se postarali členové projektu Studentské Brno společně se studenty.

Studentské Odpadkobraní spojuje studenty z brněnských univerzit. FOTO: Kamila Lorenzová

Brno - Studenti včera odpoledne odklízeli odpadky na území bývalého odkaliště pod Hády. Akci s názvem Studentské odpadkobraní pořádali členové organizace Studentské Brno jako součást celorepublikové akce Ukliďme Česko. Do sbírání odpadků se zapojilo asi šedesát studentů brněnských univerzit. Nejvíce účastníků přišlo z Vysokého učení technického a Mendelovy univerzity. Naopak nejmenší zastoupení studentů na akci měla Masarykova univerzita.

Studentské odpadkobraní se tento rok konalo již po třetí. Pod Hády studenti uklízeli už minulý rok. I přes to se na místě bývalého odkaliště znovu nahromadilo mnoho odpadků. „Minulý rok jsme odvážely šest tun odpadu. Letos to odhadujeme na polovinu,“ řekl jeden z organizátorů akce Michal Hořínek. Nejvíce odpadků mohli kolemjdoucí vidět v okolí hlavních cest a pod paneláky, kde Brňané navážejí celé skládky. Studenti kromě plastových obalů a menších odpadků našli také například pneumatiky nebo staré lednice. 

Rozsáhlý nevyužitý prostor pod Hády by měl už v listopadu vystřídat plánovaný Hapalův park. Realizaci parku umožnilo právě Studentské Brno, které do jeho zhotovení zapojilo studenty. „Park je potřeba realizovat ve vegetačním období, které skončilo v březnu a začne zase až v listopadu. Teď můžeme místo budoucího parku pouze uklízet, a tak jej připravovat na samotnou realizaci,“ vysvětlit Hořínek, který je zároveň ambasador projektu Studentské Brno.

Studentské odpadkobraní mělo oproti ostatním úklidům zpoždění. Nejvíce úklidových akcí se konalo už v sobotu. „Studenti jsou o víkendech doma, proto jsme posunuli akci až na čtvrtek, aby jich přišlo co nejvíc,“ uvedla organizátorka Odpadkobraní Alexandra Tomášová. Po skončení úklidu studenti získali odměnu v podobě menšího občerstvení.

Celkově se do letošních jarních úklidů pod hlavičkou Ukliďme Česko zapojilo 76 tisíc dobrovolníků. Po celé České republice nasbírali přes tisíc tun odpadu. Motto letošní akce znělo Každý kousek se počítá. „Nakonec těch kousků bylo jen za minulý víkend odhadem tři a půl miliónu. Konkrétně bylo sesbírání 1031 tun odpadu,“ uvedl pořadatel akce Ukliďme Česko Miroslav Kubásek.

Klíčová slova: Studentské Odpadkobraní, Ukliďme Česko, Studentské Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.