24.04.2012 14:17


Studenti stomatologie učili kolemjdoucí, jak si čistit zuby

Autor: Jana Počtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Budoucí zubaři učili ty, kdo si dnes našli cestu na brněnské náměstí Svobody, jak pečovat o svůj chrup. Správným čištěním mohou lidé předcházet zubnímu kazu, a tedy i pozdějším akutním návštěvám zubní ordinace.

Brno Jak si správně čistit zuby? To se dozvěděli ti, kteří dnes měli cestu přes brněnské náměstí Svobody. Studenti stomatologie tam uspořádali akci Ve zdravém Brně zdravý zub a učili kolemjdoucí, jak se starat o dutinu ústní.

Od deváté hodiny ranní zaplnili náměstí Svobody studenti v bílých pláštích. "Snažíme se mezi lidmi šířit osvětu, jak si čistit zuby a vymýtit legendy, které kolují mezi lidmi," vysvětlila jedna z organizátorek Kateřina Křenková.

Na náměstí Svobody se to hemžilo zubaři. Foto: Jana Počtová

Správnou techniku čištění zubů vysvětlovali studenti stomatologie na velkých modelech chrupu. "Důležité je mechanicky odstranit zubní plak, který způsobuje zubní kaz. Kartáček by měl mít malou hlavičku a hodně měkkých štětinek, aby chrup nezraňoval," řekla Křenková.

Studenti vysvětlovali správnou techniku, jak si čistit zuby, na modelech chrupu. Foto: Jana Počtová

 "Při čištění zubů je dobré pootevřít pusu, přiložit kartáček pod úhlem pětačtyřiceti stupňů napůl k zubu, napůl k dásni, a dělat malé vibrační kroužky. Hlavně je důležité netlačit, aby si člověk zbytečně nevydřel krčky," radila Křenková. Plak má měkkou konzistenci, je potřeba ho tedy ze zubů jen setřít.

 Při čištění zubů je vhodné přiložit kartáček pod úhlem pětačtyřiceti stupňů k zubům i k dásni zároveň. Foto: Jana Počtová

Správnou péči si zaslouží i vnitřní strana zubů. Platí přitom stejná pravidla jako u čištění krčků: setřít plak a netlačit. "Není nutné používat hodně pasty, úplně stačí množství o velikosti hrášku. Důležitá je právě ta mechanická práce," dodala Křenková.

Při čištění zubů není nutné tlačit. Foto: Jana Počtová

"U dospělých se zubní kazy nejčastěji dělají mezi zuby, kam se normální kartáček nedostane. Proto je dobré zajít k zubnímu lékaři, který změří velikost mezizubních prostor a doporučí vhodný mezizubní kartáček," uvedla Křenková.

U stánku se zastavovali náhodní kolemjdoucí všech věkových skupin, kteří se chtěli dozvědět něco nového o tom, jak mají pečovat o své zuby. Zdržely se i maminky se svými ratolestmi a budoucí zubaři pak učili děti, jak správně používat zubní kartáček. Ten, kdo prošel školením, dostal zubní kartáček jako dárek.

U stánku se zastavovali lidé všech věkových skupin. Foto: Jana Počtová

Trénink správného čištění zubů lidé často podstupovali se zrcátkem, aby si na zuby viděli. "Doteď jsem si čistil zuby špatně," přiznal čtyřiadvacetiletý Marek Janda.

Kolemjdoucí trénovali ve stanu správnou čisticí techniku. Foto: Jana Počtová

Akci, která se konala už počtvrté v ulicích Brna, Prahy, Plzně, Hradce Králové a Olomouce, pořádalo Sdružení studentů stomatologie České republiky.

Klíčová slova: zuby, Brno, studenti, čištění, kartáček, chrup

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.