26.11.2015 22:20


Studenti prosazovali územní plán a pořádali referendum. Ale jen na oko

Autor: Martin Vérteši | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Roli aktivních občanů, místních zemědělců, právníků či investorů si vyzkoušeli studenti Masarykovy univerzity na workshopu organizace Frank Bold. V herní simulaci měli za úkol proklestit se džunglí předpisů a byrokratických překážek a prosadit své zájmy v probíhajícím řízení o územním plánu fiktivní obce.

Brno – Seminář s interaktivní hrou uspořádali 26. listopadu odborníci z organizace Frank Bold zejména pro studenty ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. Cílem bylo účastníkům prakticky přiblížit, jak složité jsou některé procedury v souvislosti s územním plánováním. „Studenti by se měli zorientovat v zákoně a dozvědět se, jaké dokumenty potřebují, když chtějí podat určitou žádost nebo získat nějaké povolení,“ přiblížila účel workshopu Donika Zubková z Frank Bold.

Starosta a ředitelka obecního úřadu museli spolupracovat na správě obce. Foto: Martin VértešiPo úvodní teoretické přípravě se mládež vžila do svých rolí – stali se na necelé dvě hodiny právníky, zemědělci, aktivními občany, úředníky, investory či starostou. Za úkol měli například prosadit schválení nového územního plánu fiktivní Velké Lhoty, který zahrnoval stavbu továrny na louce za městem, zabránit této investici či řídit celé třítisícové město. Organizátoři zaujali pozice stavebního úřadu, obecního úřadu, ministerstva životního prostředí či krajského soudu. U všech těchto institucí museli studenti vyřizovat potřebná lejstra, jejichž náležitosti vyčetli z příslušných zákonů.

Skupina aktivních občanů úspěšně zorganizovala místní referendum, ve kterém všichni odhlasovali zamítnutí nového územního plánu. „Je zajímavé vidět, co všechno za tím je, když člověk potřebuje něco zařídit,“ popsala dojmy z workshopu Veronika Czepczorová, studentka regionálního rozvoje a správy.

Frank Bold je kombinací neziskové organizace a advokátní kanceláře. Nezisková část organizace – Frank Bold Society – se zabývá hájením práv občanů a šířením povědomí o možnostech občanského aktivismu. „Podobné akce děláme několikrát ročně a nejen na školách,“ popsala Zůbková. Organizace také vybudovala síť občanů 2.0, tedy těch aktivních, kteří mají o dění kolem sebe zájem. „Záleží ale také na tom, jestli mají lidé zájem se do věci opravdu ponořit. Být aktivním občanem totiž není jednoduché, minimálně to vyžaduje spoustu času,“ dodala Zůbková.  

Klíčová slova: územní plán, workshop, frank bold

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.