08.11.2020 20:02


Studenti přímo s pacienty nepracují, i přesto jsou velkou pomocí

Autor: Eliška Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V době koronavirové krize jsou povolávaní do nemocnic medici a studenti zdravotnických škol v celé republice. Jinak tomu není ani na Vysočině. Jestli bude pomocníků dostatek, nedokáže zatím nikdo odhadnout.

Studentka Kateřina Pánková dezinfikuje pracovní plochu, autor: Eliška Procházková

Pelhřimov - Kateřina Pánková studuje ošetřovatelství a intenzivní péči na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Při nynější pandemické krizi byla ona i ostatní její spolužačky skrze pracovní povinnost poslány na pomoc do nemocnic. „Kraj Vysočina nás začal obvolávat a bylo nám řečeno, že nás povolávají do práce,“ popisuje proces, kterým se o celé záležitosti dozvěděla. Dodává, že bydlí nedaleko Pelhřimova, proto se k práci přihlásila právě do tamější nemocnice.

Podle krajské tiskové zprávy zaměstnala koronavirová krize do této chvíle v nemocnicích na Vysočině už 94 mediků a dalších studentů zdravotnických škol. Většina z nich pracuje na dohodu a institut nařízení práce je využitý pouze výjimečně. „Kateřina podala žádost a byla přidělena k nám na oddělení,“ upřesňuje Eva Procházková, staniční sestra z ARO pelhřimovské nemocnice s tím, že u nich se jedná zatím pouze o jedinou pracovnici z řad studentů.

„Celkově na všech odděleních jich pomáhá zatím dvacet pět, další dva nastoupí v pondělí, a ještě šest máme v jednání," uvádí náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Vladimíra Macháčková. Ta také dodává, že se další studenti neustále hlásí a nemocnice je stále přijímá. „Čím více jich bude, tím lépe budeme potom moci poskládat služby tak, aby kromě práce měli čas i na výuku,“ vysvětluje Macháčková.

Výpomoc ze zdravotnických škol přímo do kontaktu s pacienty nepřichází. „Já pracuji jako sanitářka. Připravujeme tedy dezinfekce a následně dezinfikujeme oddělení, balíme do pytlů odpad, uklízíme do polic nové vybavení a podobně,“ říká Kateřina Pánková.

Podle staniční sestry Evy Procházková je ale i tak práce v nemocnici v době této krize pro budoucí zdravotníky velkým přínosem. „My si každé pomoci velmi ceníme a děvčata ze škol mají můj obdiv za to, jak dobře to zvládají,“ dodává.

S tím, že je tato neočekávaná situace velkou zkušeností souhlasí i studentka Kateřina. „Škola nás naučí spoustu potřebné teorie a různých technických záležitostí, ale na realitu ošetřovatelství je tohle nejlepší možná příprava," uzavírá.

Klíčová slova: koronavirus, nemocnice, studenti, zdravotníci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.