28.03.2020 18:49


Studenti Masarykovy univerzity získali přístup k novým elektronickým zdrojům

Autor: Zdeněk Bláha | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Knihovny Masarykovy univerzity zareagovaly na své uzavření rozšířením nabídky elektronických zdrojů a zpřístupnily E-prezenčku i z domu. Národní knihovna České republiky zase umožnila čtení a prohlížení přes 200 tisíc titulů pro studenty vysokých škol.

Knihovny rozšiřují nabídku e-zdrojů

Brno – Jen máloco se v současnosti vyvíjí podle představ studentů. Některým uzavření knihoven komplikuje život výrazněji, jiných se sotva dotkne. Knihovny se nicméně rozhodly rozšířit svoji nabídku online služeb tak, aby studentům alespoň z části umožnily co nejvhodnější podmínky ke studiu.

Tak jako v běžném semestru mají studenti Masarykovy univerzity (MU) k dispozici nespočet elektronických informačních zdrojů jako jsou elektronické časopisy, e-knihy, e-archiv diplomových prací a mnoho dalších. Seznam všech e-zdrojů najdou na Portálu elektronických informačních zdrojů, efektivně v nich mohou prohledávat pomocí služby Discovery. Ta funguje podobně jako Google, ale vyhledává v univerzitou licencovaném obsahu. Připojit se k jednotlivým e-zdrojům mohou pomocí vzdáleného přístupu přes přihlašovací odkaz nebo VPN.

Ústřední knihovna Filozofické fakulty MU se snaží studenty o možnostech e-zdrojů informovat ve sdíleném dokumentu Odborné informace online, do kterého může každý uživatel přidat nový zdroj. „Kromě toho vkládáme na Facebook knihovny příspěvky, které upozorňují nejen na nově zpřístupněné databáze, ale i na důležité prameny z Portálu elektronických informačních zdrojů,“ popsala informační specialistka Alena Kmochová.

Do nabídky přidala Masarykova univerzita dočasné zpřístupnění E-prezenčky přímo z domova. E-prezenčka je služba umožňující prohlížet naskenovanou nejpůjčovanější studijní literaturu z univerzitních knihoven. Nově mohou studenti využívat také online knihovny Bookport. Ta sdružuje přes pět tisíc titulů z nakladatelství Grada, Portál, Jota, Karolinum nebo Masarykovy univerzity. 

K podpoře domácího studia se připojila i Národní knihovna České republiky a Moravská zemská knihovna. Ty skrze internetovou aplikaci Kramerius nabídly studentům a pedagogům vysokých škol přes 200 tisíc monografií a periodik včetně děl chráněných autorským zákonem k online studiu. 

Na internetové databáze je odkázán i Jan Mazáč, student Fakulty sociálních studií MU. Uzavření knihoven mu zkomplikovalo psaní bakalářské práce. „Já preferuji papírové knížky, takže brouzdání v e-zdrojích je pro mě několikanásobně složitější než jít do knihovny. O to hůř, když píšu bakalářku. Ale co se týče nabídky, ta je velice slušná,“ zhodnotil.

Možnosti využití e-zdrojů jsou pravidelně aktualizovány na stránkách Masarykovy univerzity, kde mohou zájemci získat více informací. O specializovaných a oborově zaměřených pramenech se pak mohou dočíst v informacích a návodech jednotlivých fakultních knihoven.

Klíčová slova: knihovny, e-zdroje, Masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.