19.05.2020 15:44


Studenti letního programu Work and Travel USA stále čekají na vyjádření americké strany

Autor: Terezie Wasserbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Programy Work and Travel v USA nabízí studentům možnost práce i cestování během letních prázdnin ve Spojených státech amerických. Největší zprostředkovatel tohoto programu v Česku Czech-us stále čeká na definitivní vyjádření americké strany. Někteří studenti program zrušili, jiní doufají do poslední chvíle, že vysněné léto v Americe letos zažijí.

Ilustrační fotoBRNO - Veronika Kmošťáková měla od 25. května začít pracovat v surfařském městě Waves, které leží na Hatterasově ostrově v Severní Karolíně ve Spojených státech amerických (USA). Vycestovat měla prostřednictvím program Work and Travel USA od agentury Czech-us, který studentům nabízí letní práci i možnost cestování v USA. „Každý den čekám na novou zprávu. Prvně se nástup do práce posunul na 1. června a teď je to posunuto až na 15. června,“ říká rozčarovaná Kmošťáková, která ale doufá, že do Ameriky nakonec odletí.

Agentura Czech-us zprostředkovává studentům práci na léto v zahraničí už více než deset let. Nynější situace je ale pro ně stejně nová, jako pro všechny ostatní a sami čekají na oficiální vyjádření americké strany. „Vízoví sponzoři nám začali zpracovávat a schvalovat žádosti, ale z Bílého domu ani americké ambasády zatím žádné informace nepřišly. Studenty se snažíme průběžně informovat, momentálně je to ale na takovém bodě, kdy se nic moc neděje,“ popisuje koordinátorka programu Work and Travel USA z Czech-us Kamila Zukalová.

K celoplošnému zrušení se zatím uchýlit nechtějí a počítají s tím, že studenti v půlce června do USA odletí. Za každou cenu je však do Ameriky posílat nechtějí. „Uvidíme, co přinesou následující dny. Pokud by ale byla nařízena dvoutýdenní karanténa (po příjezdu, pozn. red.), záleželo by na tom, jak by se k tomu postavili i zaměstnavatelé. Za takové situace zvažujeme, jestli bychom tam studenty poslali. To jsou ale všechno zatím jen spekulace,“ říká Zukalová.

Když letos program Czech-us zruší, má Kmošťáková dvě možnosti. „Buď si to nechám bezplatně převést na další rok, bez jakéhokoliv storna ani nebudu agentuře platit nic navíc. Nebo můžu odstoupit od smlouvy, dostanu nějaké peníze zpátky, ale částka bude o něco menší. O kolik záleží i na vízovém sponzorovi,“ popisuje. Vízovému sponzorovi zaplatila přes dvacet tisíc. Zprostředkovatelský poplatek, který v jejím případě činil čtyři tisíce, propadá agentuře za práci, kterou už odvedli nehledě na to, jestli student nakonec vycestuje nebo ne.

Převést si program na další rok však nemůžou všichni. „Vím, že minimálně jedna třetina studentů od smlouvy odstoupila. Jsou třeba v posledním ročníku a další rok už jet nemůžou,“ říká Kmošťáková, která je na bakalářském studiu teprve ve druhém ročníku a když to letos nevyjde, chce jet příští léto. Pochopení má i pro agenturu. „Když má USA zavřené hranice, tak s tím prostě nic neudělají,“ uzavírá.

Programy Work and Travel USA v Česku zprostředkovávají i další agentury. Studenti, kteří měli cestovat s agenturou Alfa Agency dostali podle jejich specialistky na daný program Jany Priebojové na výběr ze dvou možností, a to v programu zůstat, nebo svou cestu zrušit. Všichni se za daných podmínek rozhodli program zrušit.

Klíčová slova: work and travel, USA, léto

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.