01.11.2017 23:55


Studenti informují o bezpečnosti už deset let

Autor: Saskie Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Studentský portál o bezpečnosti Security Outlines slaví 10 let své existence. Redakce se sídlem na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity je složená z dobrovolníků a nadšenců z řad studentů univerzity. Kontakty, které díky redakci navážou, mohou využít i v budoucím zaměstnání.

Security Outlines

Brno – Deset let své existence v těchto dnech slaví Security Outlines, studentský portál o bezpečnosti, který působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Studenti Bezpečnostních a strategických studií (BSS), kteří převážně tvoří redaktory portálu, v minulosti psali například o kartelech v Latinské Americe, nebo o napjatých bělorusko-ruských vztazích. Informace o mezinárodních konfliktech nebo terorismu doplňuje nová sekce věnující se kyberbezpečnosti.

Vedle publikační činnosti se redaktoři také podílí na organizaci vzdělávacích přednášek na různá bezpečnostní témata, takzvané Bezpečnostní večery. Zájemcům předávají své zkušenosti vojáci, veteráni nebo váleční novináři. Mezi přednášejícími byli například David Chovanec z Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, nebo Josef Oriško účastník mírových misí v Kosovu, Gruzii a Libérii.

"Cílem našeho portálu je zprostředkovat široké veřejnosti co možná nejobjektivnější pohled na aktuální, ale i dlouhodobé bezpečnostní problémy, což se obzvláště dnes jeví jako zásadní. Nemenším cílem je dosáhnout toho za pomocí studentů, jež se v oblastech orientují, a to i díky skvělé katedře a fakultě,“ vysvětlil šéfredaktor portálu Jakub Maděránek.

Portál nyní vychází pod hlavičkou občanského sdružení Centrum pro bezpečnostní a strategická studia. Projekt je ovšem neziskový, studenti přispívají svými články dobrovolně bez jakékoliv finanční odměny. „Provozní náklady jsou hrazeny ze stipendijního programu FSS MU na podporu kulturní a spolkové činnosti,“ uvádí internetové stránky portálu Security Outlines.

Odměnou pro studenty, kteří se na projektu podílí, jsou užitečné kontakty do dalšího života. „Díky Security Outlines, tehdy ještě Sekuriťákům, a Bezpečnostním večerům jsem navázala vztahy a kontakty, které mi velmi pomohly. Díky nim jsem se dostala do státní správy," řekla studentka doktorandského stupně BSS Veronika Netolická.

Na samotných počátcích tohoto projektu stál v roce 2007 odborný asistent z katedry politologie Tomáš Šmíd spolu s tehdejšími studenty BSS. „Fungoval jsem spíše jako garant. Někdy jsem jim pomohl vybrat zdroje, ze kterých mohli čerpat a občas doporučil svého známého, který vystoupil na Bezpečnostních večerech,“ vysvětlil Šmíd a doplnil, že jinak fungovali úplně sami. Tehdy si redakce říkala Sekuriťáci.cz.

 

Klíčová slova: Security Outlines, Sekuriťáci, FSS, MU

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.