12.04.2018 08:25


Studenti divadelních škol se po osmadvacáté sjedou do Brna. Poprvé si ale zahrají i pod širým nebem

Autor: Kateřina Večeřová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Sedmnáctého dubna zahájí studenti divadelních fakult z celého světa osmadvacátý ročník festivalu divadelních škol Setkání/Encounter. Pořadatelé letos přichystali velkou novinku, kterou je Open Air představení na Moravském náměstí. Ve čtvrtek 19. dubna se tam se svou inscenací představí studenti Janáčkovy akademie múzických umění. Součástí festivalu bude i doprovodný program.

Brno – Za šest dní se uskuteční již tradiční mezinárodní festival divadelních škol Setkání/Encounter, který je v České republice unikátem svého druhu. Potrvá pět dní, a to od 17. do 21. dubna. Přehlídky se zúčastní jedenáct mimobrněnských divadelních škol. Zahraniční studenti přijedou z Německa, Slovinska, Velké Británie, Jihoafrické republiky, Izraele, Ruska či Arménie. Vstupenky na festival si je možné zakoupit na stránkách GoOut.net.

Novinkami letošního festivalu budou dvě věci. Poprvé v historii přehlídky budou moct návštěvníci zhlédnout představení pod širým nebem. Uskuteční se ve čtvrtek 19. dubna. Jeviště bude vystavěno přímo v srdci Brna na Moravském náměstí u sochy Jošta. Druhou velkou novinkou letošního ročníku je oficiální aplikace festivalu. „Účastníci si budou moct pomocí aplikace seskládat program či zarezervovat festivalové předměty,“ poznamenal studentský koordinátor festivalu Stanislav Čaban.

Festivalu divadelních škol se poprvé zúčastní také prestižní divadelní škola The Royal Academy of Dramatic Art, která vystoupí s inscenací Trójanky. Studenti v tomto podání klasické řecké drama od Eurípidá ztvární vůbec poprvé až na festivale.

Dalším prvenstvím, které letošní ročník nese, je skutečnost, že vedení festivalu obdrželo rekodní počet přihlášek. „Letos jsme obeslali tři sta padesát divadelních škol. Zpět nám přišlo čtyřicet šest přihlášek,“ okomentovala vedoucí sekce pro hosty Kateřina Balíková.

Tématem letošní přehlídky je myšlenka ztrácení půdy pod nohama. „Nemusí to být vždy na škodu, ztratit půdu pod nohama. Někdy se ji vyplatí ztratit dobrovolně,“ řekl ředitel festivalu Petr Oslzlý. Podle jeho slov je důležité zmínit, že nejde o soutěž, ale o přehlídku. „Tato přehlídka má sice porotu, ale v umění neexistuje soutěž, nýbrž společné ohledávání světa,“ vysvětlil Oslzlý.

Na organizaci festivalu se podílí především studenti divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. „Festival organizuje přibližně čtyřicet studentů. Přípravy trvají přibližně rok a čtvrt. Již dnes je rozběhnuto plánování příštího ročníku,“ dodal Čaban.

Festival organizují z největší části studenti divadelní fakulty. Přehlídka divadelních přestavení je součástí výukového procesu. „Organizace je rok od roku složitější. V každém souboru je v průměru mezi šestnácti a dvaceti lidmi, které musíme ubytovat,“ podotkla Balíková

„Dbáme na to, aby byl festival opravdovým setkáním a ne jen přehlídkou. Jde nám o to, aby došlo v průběhu těchto pěti dnů k vášnivým debatám a navázáním známostí. Osobně mě velmi těší, že počet hostů, kteří chtějí přijet do Brna, neustále roste,“ řekl děkan divadelní fakulty Janáčkovi akademie múzických umění Petr Fracan.

Klíčová slova: Setkání/Encounter, festival divadelních škol

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.