24.04.2020 11:35


Studenti boj o vzdělání v zahraničí nevzdávají. Britské univerzity upravují přijímací řízení

Autor: Kateřina Hlaváčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nejistota kolem trvání uzavřených hranic studentům nezabránila, aby usilovali o své vysněné studium v zahraničí. Přihlášky na vysoké školy ve Velké Británii zatím zájemci neruší, bojuje za ně také nově založená asociace.

Studenti zájem o vzdělání v zahraničí nevzdávají. Bojuje za ně také nově vzniklá asociace. Ilustrační foto: Unsplash

Praha – Zájem studentů o bakalářské a magisterské studium za českými hranicemi neklesá. I přes nejistá budoucí opatření ohledně šíření nového typu koronaviru nabízí britské univerzity místa zahraničním uchazečům. Přihlášky na vysoké školy mohou studenti odeslat do srpna, na některých školách i do září. Vedení univerzit bude při posuzování průměru maturitních známek přihlížet ke změněným okolnostem testování. Jazykové zkoušky buď vysoké školy nahradí známkou z maturity, nebo vytvoří vlastní testy. Pro úspěšné přijetí potřebují studenti také motivační dopis a doporučení učitele.

„Chtěla jsem poznat jinou kulturu, zvyky a politický systém. Spojila bych tím navíc dohromady své dvě vášně, cestování a studium,“ popisuje důvody pro volbu zahraničního vzdělání Terezie Čížková. Částečně už byla přijata na studium psychologie a sociologie na univerzitách v Derby a Essexu. Maturitu zvládla loni, nyní se připravuje na jazykovou zkoušku, potřebnou pro stoprocentní přijetí do Essexu. „Bude to chtít velké úsilí, hodně tvrdé práce a snahy. Já ale ráda riskuji a přijímám výzvy, člověk se tím nejvíc naučí,“ reaguje Čížková na nejistotu budoucího studia.

Agentura Czech-us, organizující výjezdy do zahraničí, založila v reakci na současnou situaci Asociaci agentur pro dlouhodobé zahraniční pobyty. Jejím cílem je prosazení výjimky ze zákazu cestování za uzavřené hranice. „Nesedíme s rukama v klíně. Studenti nepředstavují riziko tím, že odjedou na tři roky do zahraničí,“ vysvětluje manažerka zahraničního studia agentury Czech-us Sabina Feldmanová. Podle jejích slov zatím nikdo ze studentů pobyt za českými hranicemi nezrušil. „Když se uvažuje o Chorvatsku v létě, tak proč ne o studiu za hranicemi,“ míní manažerka s tím, že i cílové státy by musely s přijetím studentů souhlasit.

Britské univerzity zvažují, že by podzimní semestr zahájily online výukou a k prezenční se vracely postupně. Magisterské programy by místo září mohly začít od ledna příštího roku. „Dokud jsou místa, školy berou. Jsou si vědomy, že testování je zkomplikované a ke studentům budou přistupovat individuálně,“ říká Feldmanová. Podle ní vedení univerzit nyní přijme i průměr, který by jinak o pár desetinných míst požadavky neprošel. „Rozhodně bych na to ale nespoléhala, nevíme, jak k tomu budou jednotlivé školy přistupovat,“ dodává manažerka.

Studentům, kteří se o budoucí studium v zahraničí obávají, umožnila od minulého týdne Masarykova univerzita podání dodatečné přihlášky. Uchazeči musí doložit odeslanou přihlášku na zahraniční univerzitu. „Zatím se nám ozvali dva studenti, hlásí se na obor mezinárodních vztahů, veřejné politiky a mediálních studií,“ říká proděkanka pro studium Fakulty sociálních studií Adéla Souralová. Pro nové zájemce platí stejné podmínky přijímacího řízení jako pro ostatní, tedy nové termíny testů SCIO, TSP i zápisů do studia. „Přihlášky by měli studenti podávat co nejdřív, žádný deadline jsme nedávali, takže čím dřív, tím líp,“ dodává Souralová. 

Většina vysokých škol ve Velké Británii uzavřela své budovy ještě před oficiálním nařízením zveřejněným 23. března. Výuku mají studenti online, ve stejném režimu je čekají i zkoušky. Tamní vzdělávací systém z velké části funguje online i za normálních podmínek. Vyučující například využívají systém Panopto, přes který pravidelně nahrávají své přednášky do interního systému.

Klíčová slova: studium v zahraničí, Velká Británie, Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.