16.10.2020 23:34


Strom jako symbol smíření Holešova

Autor: Dominik Pohludka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V neděli byl odhalen památník smíření v Holešově. Kovový strom se třemi kořeny má připomínat historické soužití katolického, protestantského a židovského obyvatelstva města. Autorem díla je známý sochař Ondřej Oliva.

Památník smíření na náměstí sv. Anny

Holešov – Novou dominantou zrekonstruovaného náměstí Svaté Anny v Holešově na Kroměřížsku je od neděle kovový strom připomínající smíření mezi náboženstvími. Umístěn byl symbolicky naproti kostelu sv. Anny, který byl dříve modlitebnou Jednoty českobratrské. Na náměstí zároveň kdysi končilo židovské město. „Jednotlivá náboženství se tam stýkala a prolínala. Častokrát spolu i násilně soupeřila,“ uvedl holešovský historik Karel Bartošek.

Kmen stromu zdobí tři bronzové stuhy s nápisem „Miluj bližního svého jako sebe samého“, a to v češtině, latině a hebrejštině. Tento citát je totiž společný pro všechna tři vyznání. Podle autora sochy si lidé mohou podobu památníku vyložit po svém. Může symbolizovat spojení všech ušlechtilých myšlenek. „Hlavní ideí je, že jeho kořeny vyrůstají ze země a jsou pevné stejně jako lidská víra,“ vysvětluje autor sochy Ondřej Oliva. Památník svým vzhledem a poselstvím zaujal i obyvatele města. „Líbí se mi hlavně myšlenka, na kterou odkazuje. Obzvlášť v dnešní rozhádané době bychom si z toho měli vzít ponaučení,“ říká Regina Zapletalová z Holešova.

Podle starosty města Rudolfa Seiferta je potřebné si uvědomit, co k samotnému smíření vede. „Památník by se mohl jmenovat také Památník demokracie, tolerance nebo pochopení. Bez toho všeho bychom totiž ke smíření nikdy nedospěli,“ dodal Seifert.

K odhalení památníku smíření došlo při příležitosti 400. výročí úmrtí holešovského faráře Jana Sarkandera, který byl na začátku moravského stavovského povstání umučen v Olomouci a později byl také svatořečen. Holešov je tak jedním ze tří moravských měst, které má svého svatého.

Klíčová slova: Památník smíření, Holešov, Jan Sarkander

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.