07.05.2020 15:10


Stříbrné denáry jsou pokladem roku i kulturní památkou

Autor: Iva Kovačičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Archeologové je prohlásili za poklad století, numizmatik Jiří Lukas o nich napsal monografii nazvanou Hromadný nález denárů z konce 10. století z Chýště. Mince, které před pěti lety odevzdal nálezce Východočeskému muzeu, jsou nyní už i kulturní památkou.

Pardubicko – Tisíce let ležely pod zemí, aby mohly později dokládat dávnou historii. V jejich době by bylo za nalezené stříbrné denáry možné vyzbrojit armádu. Jejich historickou hodnotu vypočítali znalci na více než dvacet milionů korun.

Poblíž obce Chýšť na Pardubicku našel před pěti lety náhodný nálezce množství stříbrných mincí, které odevzdal do sbírky Východočeského muzea. Při dohledávkách našli archeologové u Chýště další stovky zlomků i celých mincí, celkem jich je nyní ve sbírce přes tisíc šest set. Stříbrné denáry z konce 10. století dostaly označení poklad roku.

Návrh na zapsání pokladu mezi kulturní památky navrhli ministerstvu kultury před dvěma lety náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek (KDU-ČSL) a Lenka Vostrá z Archeologického ústavu Akademie věd ČR. „Jsem rád, že se nám to podařilo. Ministerstvo potvrdilo, že by měl být poklad památkově chráněn pro své řemeslné, umělecké a historické hodnoty,“ řekl náměstek Línek. „Význam nálezu je nejen regionální, ale celoevropský,“ dodal.

Poklad je majetkem Pardubického kraje.  Pro návštěvníky je k vidění v připravované stálé expozici Východočeského muzea. „Denárový poklad reprezentuje mincovní produkci českého přemyslovského státu na konci 10. století,“ popsal ředitel muzea Tomáš Libánek. „Jde o mimořádný doklad ekonomického potenciálu tehdejší elity,“ řekl. Muzeum poklad ukázalo už v roce 2016 při výstavě Denárový poklad století.

Mince někdo před tisíci lety zakopal blízko tehdejší významné obchodní stezky. Poklad obsahuje i zcela unikátní ražby, které budou vědci dále zkoumat. „Mince někdo nepochybně ukryl brzy po jejich ražbě, jsou totiž ve velmi dobrém stavu,“ řekl numizmatik Východočeského muzea Ladislav Nekvapil.

Zkoumání pokladu doplní informace, které o době jeho původu zatím máme. „Z pokladu lze dokumentovat činnost mincoven v Praze a na Vyšehradě na sklonku vlády knížete Boleslava II., tedy těsně před rokem 1000. Nález doplňuje i naše znalosti o stavu české společnosti a o charakteru ekonomických procesů probíhajících na konci 10. století před obdobím hluboké krize českého státu,“ dodal Nekvapil.

Podle znaleckého posudku má denárový poklad století hodnotu přes třiadvacet milionů korun. Nálezci vyplatil Pardubický kraj mimořádnou odměnu ve výši dvou milionů korun.

Klíčová slova: kultura, Pardubicko, archeologie, denáry

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.