29.04.2020 17:58


Stres a chaos. Maturanti jsou stále v nejistotě

Autor: Radek Preis | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Původní termíny maturitních a ve většině případů i přijímacích zkoušek na vysoké školy narušila pandemie koronaviru. U většiny studentů zavládla panika a museli pozměnit svůj časový harmonogram. Pokud ale k situaci přistoupí racionálně, vše se dá bez větších problémů zvládnout.

Stres a nejistota. Maturit by se studenti měli dočkat v červnu. Foto: Radek Preis

Vsetín – Emma Marková měla pečlivě naplánovaný průběh čtvrtého ročníku na gymnáziu. Její zdánlivě bezproblémový harmonogram však narušilo uzavření středních škol a odsunutí maturitních i přijímacích zkoušek. Ve svém původním plánu pokračuje i nadále a každý den se poctivě připravuje. Jako všichni její vrstevníci si však nemůže být jistá tím, že plánovaný termín zkoušek bude definitivní. „Už to, že nevím, na jakou vysokou školu se dostanu a jak zvládnu odmaturovat je dost stresující. Když podobných nejistot v pro mě zásadních věcech přibývá, na klidu mi to nepřidá," říká Marková.

Na každého studenta má však odsunutí zkoušek rozdílný vliv. U některých může dojít ke ztrátě motivace, jiným zase vyhovuje získaný čas navíc. I když se většina maturantů se situací vypořádá, stresová zátěž je u nich i tak větší. Pro úspěšnou přípravu na zkoušky je důležité si především vytvořit pravidelný denní režim. „Pro dospívání je charakteristická zvýšená hladina emoční nestability a tápání v mantinelech života. Nová situace může vnitřní nejistotu prohloubit," říká výchovná poradkyně Šárka Sedláčková. „Vnější situace, které nemůžeme sami ovlivnit, zvládneme lépe, když se k nim postavíme racionálně. Do pravidelného denního režimu by tak maturanti měli zahrnout i sport, relaxaci a komunikaci s blízkými," dodává Sedláčková.

Část studentů trpí také tím, že ve škole nestihli probrat veškeré učivo, které budou u zkoušek potřebovat. „Sice jsme neprobrali všechny maturitní otázky, ale maturuji z předmětů, kde se neprobranou látku zvládnu sama doučit. Kdybych ale maturovala například z chemie, měla bych větší problém," domnívá se Marková.

Někteří učitelé už stihli s maturitními ročníky probrat veškeré učivo a tím pádem tak jim i sobě usnadnili práci. Mezi takové patří i učitelka angličtiny Barbora Matušů. „Chyběly nám jen dvě maturitní otázky, tudíž jsme probrali prakticky vše a má třída by mohla jít rovnou maturovat. Maturitu bych teď ale postavila na vedlejší kolej, přijímačky jsou pro život důležitější," myslí si Matušů.

Od pondělí 11. května se střední školy zpřístupní pro studenty závěrečných ročníků, pouze však za účelem přípravy na maturitní zkoušky. Ty by se měly konat nejdříve první den v červnu. „Přesný termín ale bude stanoven podle toho, jak se bude situace vyvíjet," informuje ministr školství Robert Plaga.

Maturanti teď doufají, že se pandemie koronaviru nezhorší a zkoušky budou moci vykonat na začátku června. „Snad už se nebude nic měnit a nebudu muset opět škrtat termíny v diáři," zakončuje Marková.

Klíčová slova: maturita, přijímací zkoušky, stres, škola

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.