09.12.2017 13:48


Středoškolská soutěž v piškvorkách vyvrcholila na Masarykově univerzitě

Autor: Anna Jílková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Finále soutěže pIšQworky hostila již pošesté Fakulta sociálních studií na Masarykově univerzitě. Dvacet čtyři týmů nejen z České, ale také ze Slovenské republiky se pralo o titul již desátého ročníku tohoto turnaje. Po osmi kolech bylo rozhodnuto o vítězi. Stal se jím berounský tým Alarmovy Hakly.

Autor: Anna Jílková

BRNO – Finalisté soutěže pIšQworky dnes obsadili atrium Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Jubilejní desátý ročník soutěže ovládl tým Alarmovy Hakly. Družstvo z Gymnázia Joachima Barranda v Berouně si přivezlo cenné umístění již z minulého ročníku, letos svůj výkon ještě o příčku vylepšilo a skončilo první. Jen o jeden bod za ním zaostal pětičlenný tým CHAOS z nedaleké Střední průmyslové školy Jedovnice a bronzové medaile si odváží družstvo Armáda z passy z gymnázia v Jindřichově Hradci.

Soutěžili všichni členové týmu naráz.

Na brněnském Grandfinále se dnes utkalo dvacet čtyři nejúspěšnějších týmů. Na fakultu sociálních studií přijelo více než 120 hráčů z Česka a Slovenska. Soutěžilo se v osmi kolech. „Oproti předchozím ročníkům se letos celé finále hraje jiným stylem. Klasický systém skupin a play-off jsme nahradili systémem švýcarským, který se využívá v šachách,“ uvedla vedoucí marketingu Petra Plachá. Vždy tak proti sobě nastoupí dva nejvyrovnanější týmy, jejichž hráči se spolu utkají.

V jednom týmu je pět členů, každý z nich se svým soupeřem odehraje dvě hry. Celkem se tedy v jednom kole odehraje deset duelů. „Na duel má každý hráč osm minut. Když se v této době utkání nestihne dokončit, hra končí a prohrává ten ze soupeřů, kterému dopršel čas,“ řekl člen týmu NKJT Jan Dáňa. Za vítězství v kole tým získává dva body, nastane-li remíza, odchází obě družstva s jedním bodem.

Celá soutěž odstartovala již začátkem listopadu, kdy se konala oblastní kola. Nejlepší týmy postoupily do kol krajských a teprve dvacet čtyři nejúspěšnějších přijelo dnes do Brna. Turnajové finále se zde koná již pošesté. Hráči se na zápasy dlouho připravují. „Trénujeme mezi sebou nebo přes internet. Jednotlivé hry spolu pak rozebíráme, říkáme si, kde jsme udělali chybu a snažíme se z toho poučit,“ popsal přípravu kladenského týmu Dáňa.

Že dáš 5 v řadě? My zvládneme 10! zní slogan letošního ročníku. PIšQworky totiž slaví již desáté narozeniny. „V porovnání s prvním ročníkem v roce 2008 je hlavně vyšší účast studentů. Mohou se zúčastnit i žáci druhého stupně základních škol a týmy ze Slovenska. Lehce se změnila také pravidla,“ vysvětlila Plachá. Jde o jeden z projektů spolku Student Cyber Games. Za tu dobu si pIšQworky již vybudovaly poctivou základnu fanoušků a na školách se setkáváme s pozitivními ohlasy jak od žáků, tak od učitelů,“ dodala.

Klíčová slova: piškvorky, turnaj, Masarykova univerzita, pIšQworky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.