11.05.2018 19:14


Středoškoláci zakládají environmentální projekt pro mladé lidi

Autor: Sabina Vojtěchová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V září 2016 se student gymnázia Jan Suchý rozhodl vytvořit projekt, spojující žáky základních a středních škol, kteří mají zájem podílet se na ochraně životního prostředí. Projekt Uvědomění je zaštítěn spolkem Prales dětem a díky vzájemné spolupráci mají mladí kromě teoretických znalostí o ochraně přírody, možnost načerpat také praktické zkušenosti prostřednictvím dobrovolnických projektů Blue life a Green life v Indonésii.

Brno – Projekt pro mladé lidi založil sedmnáctiletý student gymnázia Jan Suchý v roce 2016. Jeho cílem je vytvořit komunitu nezletilých žáků, kteří by společně mohli podnikat kroky k zvýšení ochrany životního prostředí. V úterý 8. května svolali organizátoři v Brně v ulici Šámalova první informační schůzku pro veřejnost.

Uvědomění řídí studenti Jana Kuviková a Jan Suchý ve spolupráci se spolkem Prales dětem. Tato spolupráce členům umožňuje nejen získat teoretické znalosti, ale také zkušenosti přímo v terénu. „Založil jsem projekt, abych vrstevníky navedl k uvědomění si závažných environmentálních problémů a namotivoval je k jejich řešení. Pokud vytvoříme komunitu aktivních lidí, můžeme začít s plánováním pochodů za prales, nebo sběrem odpadků zviditelňovat problém znečištění oceánů,“ řekl autor projektu Jan Suchý. Prostřednictvím spřátelených projektům Green life a Blue life budou mít členové možnost odjet pomáhat také přímo do Indonésie.

Projekt je zatím ve fázi formování a zapojování zájemců, především v Brně. Díky nové spolupráci s Mladými zelenými ale organizátoři doufají, že bude možné zapojit také lidi z dalších měst jako je Praha nebo Ostrava. „Už teď se mi ozývá mnoho lidí z dalších měst, chceme se ale pro začátek soustředit především na Brno. Do projektu se nám podařilo zapojit také naše gymnázium, jehož jménem uspořádali sbírku na nákup fotopastí pro monitoring chráněných zvířat v Indonésii,“ sdělila Kuviková.

Schůzky Uvědomění budou probíhat na ulici Šámalova v kanceláři Prales dětem každé druhé až třetí úterý v měsíci. Na další schůzce se organizátoři chystají pustit do plánování jednotlivých aktivit. „O projektu jsem se dozvěděla ve škole, přišla jsem se podívat abych věděla, jestli by takový aktivismus byl pro mě. Stav životního prostředí mi není lhostejný a ráda bych s ním já sama dělala něco víc, než jen třídila odpad,“ vysvětlila návštěvnice Jana Křetínská.

Spolek Prales dětem se soustředí především na ochranu deštného pralesa a protipytlácké aktivity v Indonésii. Je taky úzce navázán na projekt Oceán dětem, čistící souostroví od odpadků a vzdělávací environmentální projekt Nejbohatší ekosystémy planety Země.

Klíčová slova: studenti, ochrana přírody, projekt

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.