09.05.2017 09:58


Strážci galaxie podruhé přistáli v kinech

Autor: Jan Navrátil | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Už několik dní je v kinech nový film z dílny studia Marvel. Druhý díl Strážců galaxie navazuje na dva a půl roku starý úvodní film. Na diváky čeká stejná sestava hrdinů, kterou doplní několik nových postav. Režisér James Gunn opět vsadil na kolosální efekty, originální postavy a nestárnoucí hudební hity minulého století. 

Postavu malého Groota hraje Vin Diesel. Foto: Walt Disney Studios Motion Pictures

Praha - Druhý díl Strážců galaxie nadělil fanouškům přesně to, co fungovalo u prvního filmu a přidal ještě něco navíc. Všeho je tu dvojnásob. Už první scéna divákovi napoví, že o akci, humor a líbivou retro hudbu nebude nouze.

Jediné, čeho ubylo, je prostor, ve kterém se postavy pohybují. Přestože strážci při své pouti na záchranu galaxie cestují obrovským vesmírem, v porovnání s předešlým dílem světelné cestování odbydou několika „skoky“ skrz vesmírné body, kterými si zkracují cestu. To jim nicméně nebrání pustit se do ještě epičtějších bitev plných efektů, hlášek a doprovodných hudebních hitů, jejichž výběr je originálnější, a tím i lepší než v předchozím díle.

Filmem provází stejná parta hrdinů, kterou ale sequel ještě o několik postav obohatil. Koho divák potkává v tak trochu jiné formě, je humanoidní strom Groot (Vin Diesel). Ten je po předešlém díle ve stavu regenerace a vypadá jako malý roztomilý stromeček, který ale umí i pořádně zlobit. Režisér Gunn se nejprve obával, aby si malý Groot nestrhnul všechnu filmovou pozornost na sebe. Tento drobný hrdina je ale naopak elementem, který celý snímek okoření, a přitom svým spolubojovníkům příliš místa neubírá. Jak moc tento fakt souvisí s tím, že ze sebe dostane jen repliku „Já jsem Groot“ si může divák domyslet.

O něco méně prostoru má oproti jedničce dobrodruh a neoficiální velitel Strážců Peter Quill alias Starlord (Chris Pratt). Ústředním motivem je sice Peterova rodinná minulost, ale nevyřešené vztahy a emoce ve filmu řeší snad každá z hlavních postav. Bojovnice Gamora (Zoe Saldana) se snaží napravit značně problematický vztah se svou sestrou, biologicky upravený mýval  Rocket (Bradley Cooper) zase uvažuje nad svou vlastní identitou, takže filmová dvojka místy připomíná akční rodinné drama. Asi jediný válečník Drax (Dave Bautista) až na pár výjimek jen dávkuje svůj specifický humor, místy komicky balancující na hranici trapnosti.

A kdyby se zdálo, že je srdceryvných dialogů a důvěrných prohlášení přece jen moc, nastoupí včas kterýkoliv z hrdinů s hláškou, jenž film opět zasadí do humorné polohy. Diváka tedy čeká ještě větší galaktická jízda plná přestřelek, destrukcí, nezměrného množství vtipů a hudebních hitů, než tomu bylo v prvním díle. To vše s detailnějším náhledem na osobnosti většiny hrdinů.

Jak už je u Marvelu zvykem, i v tomto díle je několik scén ukrytých v závěrečných titulcích, takže kdo po prvních jménech protagonistů na konci snímku hned neuteče, užije si ještě několik minut závěrečné komiky s příslibem dalšího pokračování.

Klíčová slova: Strážci galaxie, Marvel, Groot, Gamora, Drax, Star Lord, Rocket

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.