13.05.2015 12:35


Strasti a slasti povinného tělocviku

Autor: Nagyová Eva | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Když jsem před začátkem semestru přemýšlela, jaký tělocvik si vyberu, abych splnila jeden z požadavků ukončení studia, padlo mi do oka plavání. V dobré víře jsem si jej zapsala a byla jsem nadšená z toho, že konečně pro své tělo udělám něco, co jej posílí. Radost nicméně v průběhu tří měsíců vystřídaly nejrůznější pocity od hrdosti na sebe samu po nenávist k veškerému sportu.

Dvanáct Eva Nagyová. Autor: Lubomír Dohnal.hodin sportování v rozmezí tří měsíců určitě není nic, co by se nedalo zvládnout. Vstávání ve tři čtvrtě na sedm je však už úplně jiná liga. Jedinou motivací vylézt ze zahřáté postele mi byl fakt, že pokud budu mít vysokou absenci, budu muset celý předmět opakovat, čímž by se zvýšil i celkový počet brzkých vstávání.

Problém, zda si vzít plavky rovnou na sebe nebo si je obléct až v šatně, vyřešil rozespalý pohled na hodinky. Čas na převléknutí nebude. Navíc jsem ještě musela zjistit, kde se plavecký bazén vůbec nachází. Po patnácti minutách strávených zkoumáním brněnské mapy a dalších padesáti minutách otravného cestování tramvají jsem se konečně dopravila do bazénu na okraji Brna. Po cestě mě napadlo přibližně padesát důvodů, proč je povinný tělocvik na vysoké škole zbytečný.

Při čekání na vyučující jsem začala litovat toho, že jsem se rozhodla právě pro plavání. Vedle mě stály holky s dokonalými postavami ve sportovních plavkách, kterým to slušelo i v plaveckých brýlích. Rozhodla jsem se pro taktiku rychlého skoku do vody. Chyba. Následujících pět minut jsem věnovala stěžování si na studenou vodu, ztuhlé svaly a délku bazénu.

Situace se pomalu začala měnit po několika prvních pořádných tempech ve vodě. Po půlhodině klidného plavání jsem zjistila, že se mi postupně zlepšuje nálada a odplavuje z těla stres a že tohle sportování vlastně není tak úplně špatné. Z bazénu jsem odcházela s úsměvem a s názorem, že povinný tělocvik je nakonec skvělé odreagování, ať už od učení, či od studentského života.

Pozitivní naladění mi vydrželo celý týden. Dokud nenastal den, kdy jsem kvůli tomuto zbytečnému předmětu musela opět vstát před sedmou ráno.

Klíčová slova: povinný tělocvik, plavání, vysoká škola

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.