13.04.2020 08:15


Stovky studentů pomáhají obnovit lesy. Od konce března vysadili na tisíce sazenic

Autor: Kateřina Hlaváčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kromě dobrovolnictví a šití roušek se studenti zapojili také do obnovy českých lesů. Organizace Lesy České republiky nabízí brigádu, která podpoří studenty i přírodu. Pomoci mohou brigádníci se sázením stromů či sbíráním klestí.

Studenti využili volného času a vyrazili na brigádu pomoci s obnovou lesů. Foto: Jan Kouřil

Praha – Počet studentských brigád v nouzovém stavu klesá, práci však nabízí organizace Lesy České republiky. Lidé jí mohou s obnovou lesů pomoci sázením stromů, sbíráním klestí, hledáním kůrovcových stromů či stavěním oplocenek. Do projektu se od 19. března zapojila stovka brigádníků po celé republice, v některých regionech kvůli zvýšenému zájmu vznikají pořadníky. Upřednostňováni jsou studenti nad osmnáct let, přidat se ale může kdokoli, kdo se na místo práce sám dopraví.

Brigádníci pracují s rozestupy alespoň dva a půl metru. Součástí ochrany jsou také zakrytá ústa a nos. „Sbírám větve, které v lese zůstávají po čerstvé těžbě. Skládáme je na hromady, aby nezasahovaly do mladých stromků nebo nezavazely v cestě, v hromadách poté schnou,“ popisuje svoji brigádu devatenáctiletá studentka z Prostějova Kristýna Dvořáková. Na směně pracuje ve čtyřčlenné skupince, do práce ji vozí spolupracovnice. Délka brigády závisí na rychlosti úklidu. „Vždycky jsem měla o přírodu zájem a snažila se k ní být co nejšetrnější. Proto jsem nabídku viděla jako smysluplnou práci a využití volného času,“ míní Dvořáková.

Kvůli klimatickým změnám a zvyšujícímu se suchu musí lesníci vysázet téměř novou lesní krajinu. „Ve státních lesích chceme letos vysadit 70 milionů sazenic lesních dřevin na jedenácti tisíci sedmi stech hektarech. Údaje se ale během roku v závislosti na přírodních podmínkách mohou měnit,“ míní mluvčí Lesy ČR Eva Jouklová. Brigádnici zasadili již na tisíce sazenic, podle Jouklové to ale není podstatné. „Důležité je, že se lidé dostali na čerstvý vzduch, něco si vydělali a pomohli vysadit lesy,“ vysvětluje.

Při plánování lesů berou organizátoři v úvahu nadmořskou výšku, půdní složení, polohu, výskyt větrů i příkrost svahů. Zalesnění by mělo působit proti erozi či nadměrným suchům. „Aby lesy pro příští generace byly proti změně klimatu co nejodolnější, musíme je budovat co nejpestřejší. Vysazovat lesy z mnoha druhů stromů, různého věkového stáří a s ostrůvky divočiny,“ vysvětluje koordinátor výzvy Zachraňme lesy Jiří Beneš. Projektu organizovaného Hnutím Duha, který usiluje o pestřejší a stabilnější lesy.

Případné častější návštěvy lesů způsobené uzavřením hranic České republiky mohou podle Beneše zvednout zájem o životní prostředí. Na druhou stranu je ale potřeba počítat s ničením vzácných lokalit či rušením vzácných druhů živočichů. „Zajímat se o to, co se děje, o správní řízení a rozhodovací procesy. Ověřovat informace,“ popisuje Beneš způsoby, jak přírodě pomoci.

Ministr zemědělství Miroslav Toman vydal 3. března nové opatření, které lesníkům práci na obnově lesa zjednodušuje, například tím, že jim prodlužuje lhůtu na zalesnění. Lesy čistí a ochlazují okolní prostředí, snižují také množství oxidu uhličitého v ovzduší. Jeden listnatý strom vytvoří i tisíc litrů kyslíku za den.

Klíčová slova: lesy, sázení, životní prostředí, brigáda, koronavirus, Lesy ČR, příroda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.