16.03.2019 20:14


Stovky stávkujících studentů vyzvaly politiky k zamyšlení

Autor: Denisa Mazourková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Brněnské Náměstí Svobody je zaplněno davem účastníků stávky za klima. Jsou to lidé různého vzhledu, věku, ale i národnosti. Skoro každý má v ruce barevný transparent, který mě nutí k zamyšlení. Za pomoci megafonů rozeznívají organizátoři všechny přilehlé ulice.

Stávka za klima

Je pátek, blíží se devátá hodina ranní a já přicházím na náměstí Svobody. Jsem zaražená nízkým počtem účastníků. Říkám si, že přece pár desítek lidí nemůže nic změnit. Po pár minutách jich ale přichází víc a víc. Co se teď bude dít? Sotva jsem si položila tuhle otázku, už vidím organizátory, jak se připravují akci zahájit. Jeden z nich vyskočí na lavičku a zakřičí do davu. Všem vám moc děkujeme, že jste přišli. Všichni jste odvážní a stateční. Fakt díky.

Chvíli se nic neděje a já jsem napjatá. Najednou se tým organizátorů o jedenácti členech sladěných do růžové barvy postaví do kruhu. Jeden z nich začne tancovat a ostatní rytmicky bubnují. Hudba roztančí nejednoho člověka. Začínají pokřikovat chytlavá hesla spjatá se stávkou, některá jsou v češtině, některá v angličtině. Na co škola, klima volá. This is what democracy looks like (takhle vypadá demokracie, pozn. red.).

Dav se začíná přidávat. Většina po chvíli skanduje spolu s pořadateli. Následuje krátká pauza, po které ale vykřiknou organizátoři párty pokračuje a opět se vrtí v rytmu bubnů. Doslova z nich čiší energie a já obdivuji jejich výdrž. Říkám si, že je až neuvěřitelné, jak jsou odhodlaní a zapálení pro věc. Počet diváků se stále zvyšuje. Teď už to může být tak tři sta lidí.

Blíží se půl desátá a diváci už se hojně zapojují, drtivá většina se vrtí do rytmu, pobrukuje si, tleská a skanduje. Rozhlížím se kolem sebe a čtu si nápisy na transparentech. #Dyckyklima, došly nám planety, víc spotřeby než potřeby, klimatická spravedlnost, we don’t want any planet b (nechceme žádnou planetu b, pozn. red.), chci dál žít a we don’t have time (nemáme čas, pozn. red.). V kreativitě se opravdu meze nekladou.

Krátce po půl desáté vylézá sedm pořadatelů na pódium. Jejich mluvčí Lucie říká, že už je opravdu třeba mluvit o tématu klimatické krize. Dozvídám se, že stávky probíhají současně celkem ve 112 zemích světa a v Česku mají zastoupení ve všech čtrnácti krajích. Lucie také mluví o zasedání ve Štrasburku. Politici jim tam řekli, že v posledních deseti letech dělali maximum pro zlepšení situace v souvislosti se změnami klimatu. Po vyřknutí této věty začíná dav bučet. Všichni dávají jasně najevo nesouhlas s politiky. Dále říká, že jedním z hlavních požadavků je, aby politici neposlouchali jen lidi z demonstrací, ale hlavně vědce. Ti ví, proč jsme v tomto problému a jak ho můžeme vyřešit.

Přesně podle harmonogramu následuje průvod. Vychází se z náměstí Svobody směrem k hlavnímu nádraží. V davu jdu mezi prvními. Po chvilce se otočím a nemůžu uvěřit svým očím. Už to nejsou jen dvě, tři stovky zúčastněných. Nedohlédnu na konec průvodu. Pochod vedou organizátoři a do megafonu dál zvolávají hesla. Ulicemi se šíří pokřiky hlavně v angličtině. Power to the people (moc pro lidi, pozn. red.), people got power (lidé mají moc, pozn. red.), we are here getting strong (stáváme se zde silnými, pozn. red.). V průvodu jsem zpozorovala mnoho cizinců. Přidávají se také. Česky zní, že uhlí patří pod zem. Průvod prochází po České. Všímám si, že mnoho lidí nakukuje z obchodů, někteří dokonce vychází do ulic. Jedni se usmívají a mávají, jiní jsou zmatení. Řidiči aut, kteří dováží zboží do obchodů v centru města, musí zastavit a čekat.

Kolem jedenácté hodiny se dav vrací na výchozí místo, náměstí Svobody. Pozoruji, že velká část účastníků už odešla. Ke slovu se dostává několik osobností, kteří se problematikou zabývají, například Hana Chalupská nebo Ondřej Přibyla. Ptají se davu. Kdo z vás má strach z toho se děje, co nás čeká? Kdo z vás cítíte bezmoc? Obě tyto otázky zvedly ruce snad všech přítomných. Projevy dalších hostů už kazí počasí. Prší, padají kroupy. Mnoho zúčastněných odchází. Pro mě to byl opravdu zajímavě strávený den. Moje první demonstrace. Nečekaný nával různorodých emocí, které v sobě budu mít ještě dlouho.

Klíčová slova: stávka, klima, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.