06.12.2016 18:31


Stisk doporučuje 7 knižních novinek, které si přát k Vánocům

Autor: Viktorie Pokorná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Celý svět se bezhlavě vrhá do vánoční horečky. Pokud si také lámete hlavu nad tím, co svým blízkým letos nadělit pod stromeček, je tento článek určen právě vám. Protože redakce Stisku věří, že tím správným vánočním dárkem je bezpochyby kniha, rozhodli jsme se pro vás připravit 7 knižních novinek, které by vám před Vánocemi neměly uniknout.

Ladislav Zibura – Pěšky mezi buddhisty a komunisty

Už delší dobu je to známý fakt, přesto by kniha Ladislava Zibury neměla chybět v domácí knihovně žádného brněnského kavárenského povaleče. Letos na podzim vydal tento „cestovatel amatér“ ve spolupráci s nakladatelstvím BizBooks už svou druhou knihu, která se honosí názvem Pěšky mezi buddhisty a komunisty. Jak už její jméno napovídá, jedná se o popis putování po Nepálu a Číně, kam se Zibura na jaře vydal na vlastní pěst. Pokud ale čekáte, že se z knihy dozvíte něco o nepálských a čínských památkách, tak na to rychle zapomeňte. Zibura píše převážně o lidech a jejich životě v odlehlých částech Nepálu a komunistické Číně, a taky tak trochu o sobě a svých dojmech z cesty. Celá knížka je vkusně humorná a krásně laskavě sarkastická, takže se vám může lehce stát, že při jejím čtení ve vlaku budete hlasitým smíchem lekat všechny své spolucestující.  

Dominik Feri – Tak jsme lajkovali

U mladých autorů ještě chvilku zůstaneme. Dominik Feri je jedním z nejmladších politiků působících v České republice. Své fanoušky si získal hlavně pomocí sociálních sítí, převážně pak facebooku a twiteru, kde každodenně komentuje aktuální dění. A právě o sociálních sítích a životě na nich je kniha s názvem Tak jsme lajkovali. Dominik Feri ve svém průvodci po sociálních sítích vychází z předpokladu, že už dávno pominuly časy, kdy se daly všechny ty internety a počítače zakázat, a musíme se s nimi naučit žít. Do jejího napsání se ale nepustil sám. Na pomoc si přizval několik desítek českých osobností, které už do podstaty a důležitosti sociálních sítí v dnešním světě pronikly. V knize tak najdeme rozhovor s Michalem Horáčkem, Michalem Třeštíkem či Jiřím Ovčáčkem.

Terry Pratchett – Filuta

Nové knihy se letos na Vánoce dočkají fanoušci legendárního Terryho Pratchetta. V jedné ze svých posledních knih, která vyšla v českém překladu na konci listopadu, se autor snaží skloubit svůj klasický fantasy svět s výpravným historickým románem. A musím říct, že se mu to daří velmi dobře. Hlavní postava, která je v knize pojmenována Filuta, je jakýmsi odkazem na Olivera Twista. Podobně jako on žije ve viktoriánském Londýně a podobně jako on je dítě ulice, které se často pohybuje na hranici zákona. Život mu změní až setkání se zlatovlasou dívkou, které při jedné bouři zachrání život. Kniha je opět plná Pratchettova mistrovského jazyka, který je ještě podpořen chytrými a vtipnými obraty Pratchettova dvorního překladatele Jana Kantůrka.

Paulo Coelho – Vyzvědačka

Vyzvědačka byla pro mě jako milovnici Coelhova Alchymisty jasnou volbou. Autor se v ní ale loučí se svými filosofickými úvahami o smyslu života a věnuje se skutečnému příběhu Maty Hari. Tato tanečnice a kurtizána si za první světové války získala velké množství příznivců i z řad nejbohatších a nejmocnějších mužů. Její snaha překonat moralismus tehdejší doby se jí ale stala osudnou a ona musela čelit obvinění z velezrady, za kterou byla pak i popravena. Coelhova kniha je vyprávěním v první osobě a je psána jako poslední dopis, který Mata Hari posílá z vězení. Coelho při psaní knihy vycházel z velkého množství reálných dokumentů, ke kterým se dostal díky přístupu do archívů zpravodajských služeb Británie, Německa i Nizozemska.  

Václav Cílek – Co se děje se světem

Nová kniha českého geologa a esejisty by měla být povinnou četbou pro každého, komu jde alespoň trochu o životní prostředí. K současným problémům se dokáže vyjádřit s vtipem, nadhledem a nadčasově. Jeho nová kniha Co se děje se světem je, řekněme, typicky cílkovská. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že se jedná o rozsáhlý popis klimatických změn a migrační krize, ve skutečnosti se autor zabývá spíše tím, jak si v této době udržet v životě radost. I přes všechny katastrofické scénáře, které se v knize nachází, je to čtení velmi optimistické a povzbudivé a přináší lidem do života konkrétní rady, jak se postavit současným i budoucím krizím.

Michel Bussi – Maminka neříká pravdu

Pokud jste fanoušci krimirománů, je tato kniha určena právě nám. Michel Bussi už svým prvním románem Vážka dokázal, že zvládne napsat drama s nepředvídatelným dějem. A jeho další počin, Maminka neříká pravdu, to jen potvrzuje. Celý příběh začíná výpovědí tří a půl letého Malona, který školnímu psychologovi tvrdí, že mu jeho maminka lže a ve skutečnosti není jeho maminka. Ačkoliv by to psycholog Vasileus mohl klidně považovat za dětské výmysly, příběh Malona ho zaujme a rozhodne se rozjet pátrání na vlastní pěst. Jelikož ale Malonovy dětské vzpomínky rychle mizí, musí si Vasileus pospíšit. Celá kniha je ohromně čtivá, a i přes to, že má skoro 400 stran, dokáže čtenáře naprosto uhranout.

Jojo Moyesová – Život po tobě

V letošním roce všechny romantiky chtivé konzumenty uchvátil film Než jsem tě poznala. Málokdo už ale ví, že je natočený podle knižní předlohy Jojo Moyesové. A letos na podzim se tato autorka vytasila s dalším pokračováním, které nazvala Život po tobě. I v tomto díle se setkáváme s potřeštěnou Louisou Clarkovou. Ta je tentokrát nucena vyrovnat se se ztrátou kvadruplegika Willa Traynora, který se rozhodl podstoupit asistovanou sebevraždu. Ve spoustě věcí ji jeho smrt postavila zase na začátek a ona se znova musí učit věcem, kterým se v životě s Willem vyhýbala. V průběhu knihy se samozřejmě nevyhneme romantické zápletce ani náhlým dějovým zvratům. Tento román je tak ideální oddechovkou po hektickém předvánočním čase.

Klíčová slova: Vánoce, dárky, knihy, novinky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.