09.05.2019 21:12


Štěstí jsem hledala a našla pivo, recituje dívka v černém. Brněnští studenti představili své básně

Autor: Aleš Chromečka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Svou tvorbu přednášeli brněnští básníci a spisovatelé v úterý večer v kavárně FAINE. Na akci zvané Brnox Urban Poetry Session se představilo celkem devět básníků. Autorská čtení zahájil a ukončil kytarista Miloš Dolinský, vedle studentů pak četli ze svých knih i držitelé Ceny Jiřího Ortena pro mladé autory Jan Těsnohlídek a Alžběta Stančáková. Další Urban Poetry Session plánují pořadatelky na červen.

Brno – Akce Brnox Urban Poetry Session láká milovníky poezie a umění na novinky i starší tvorbu brněnských básníků, zejména z řad studentů. Umělci tentokrát vystoupili v kavárně FAINE. Večer studentské poezie doplnil svými verši i zavedený básník a spisovatel Jan Těsnohlídek.

Jako první se v úterý předvedl hudebník Miloš Dolinský. Publikum zaujal využitím smyčkovacího pedálu při hře na elektrickou kytaru. Pomocí pedálu kytarista nahrával své melodie a poté je nadále vrstvil jednu na druhou. Nakonec dal ruce ze strun pryč a do změti tónů a nahraných zvuků recitoval své lyrické verše.

Na hudební složku vsadil také Petr Minařík. Posluchačům zazpíval písně o životě na vesnici, které zasadil do prostředí venkovských hospod. Díky nevybíravému jazyku a lidovému humoru si u publika vysloužil velký potlesk. Humorem při čtení dále oplýval i Honza Singer. Návštěvníkům představil povídky založené na úsecích rozhovorů, které zaslechl při procházkách městem. „Jsem jako nikotin. Neuvolním se, dokud mě nevykouříš,“ recitoval například v jedné ze svých povídek. Podobně úderným humorem se vyznačovaly i texty Pavly Žváčkové.

Kontrastně ke komicky laděným dílům působily vážnější vstupy Kristýny Doupovcové a Dominika Bárta. Oba autoři pracují s klasickými motivy melancholie, lásky, deziluze, kouře a vína, které předvádí v podobě moderních volných veršů. Po nich pak četla i Alžběta Stančáková. „Obvykle píšu hlavně prózu, ta ale při autorských čteních tolik nerezonuje s publikem. Vždy když tedy jedu do Brna, napíšu raději pár básní, které tak vznikají přímo pro veřejný přednes,“ uvedla svůj vstup autorka. Návštěvníkům přečetla především satirické texty o aktuálním dění.

Mezi posledními přednášejícími vystoupila i organizátorka Tereza Hrabinová. Svou milostnou, existenciální poezii zakládá na zvukomalebnosti, ironii a hře se slovy. Dotýká se otázek smyslu života, zranitelnosti ve vztazích či intimity. Právě ona přišla s nápadem začít ve FAINE pořádat autorská čtení. „Mám ráda hlavně českou poezii. Obcházela jsem různá místní autorská čtení a seznamovala se s autory, až jsem se nakonec rozhodla uspořádat čtení vlastní,“ vysvětlila Hrabinová své důvody k založení Brnox Urban Poetry Sessions.

Dohromady Tereza uspořádala v této sérii už tři čtení. Někteří básníci s ní spolupracují od začátku, další se pak do rostoucí skupiny postupně přidávají. Je to pro ně skvělá příležitost jak propagovat vydaná díla i zapomenuté básně ze šuplíku. Další čtení plánují na červen. 

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.