19.05.2015 20:26


Stereotypy o Američanech aneb Spojené státy očima cizince

Autor: Michaela Reisiglová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Hloupí a tlustí. Tak si řada z nás představuje Američany. Po čtyřměsíčním pobytu ve Spojených státech vím, že na jejich rozloze, která je srovnatelná s tou evropskou, se občas někdo tlustý nebo hloupý najde, ale pravidlem to není. Zato stereotypy o fast foodech, americké nadšené nátuře a předraženém zdravotnictví pravda jsou. 

O Američanech bych rozhodně netvrdila, že jsou hloupí. Ale pro některé z nich je Evropa španělskou vesnicí. Před odjezdem do Spojených států jsem si měla nechat natisknout tričko se základními údaji o Evropě a České republice. Ne, Evropa není země. Ano, v Evropě je více států, než jen Francie, Velká Británie a Německo.  Ano, Česká republika opravdu existuje. Ne, atentátníci v Bostonu nebyli Češi, ale Čečenci. Zaměňování České republiky a Československa, které při cestování Evropou opravuji, jsem ve Spojených státech vítala s nadšením. Samozřejmě, že se našla část těch, kteří o České republice věděli. Nicméně se našli i naprostí neznalci. Jeden z místních, starší uhlazený pán v obleku, se mě snažil přesvědčit, že Česká republika je okrajová část Číny. Myslel to vážně. Po doptávání se, zda tento evropský stát leží v Londýně nebo v Paříži a po mém vysvětlování, že to jsou města a nikoli státy, se zeptal, zda máme v Evropě demokracii. V takových chvílích jsem nevěděla, jestli se mám smát nebo brečet.

U nás nejdražší brambůrky Pringles jsou ve Spojených státech jednoznačně nejlevnější, obdobně je toMichaela Reisiglová. Foto: Klára Galová s čokoládovými bonbóny M&M nebo zmrzlinou Ben & Jerry. Znepokojoval mě fakt, že se v ledničce nezkazilo ani čtrnáct dní otevřené mléko a obdobně to bylo i u ostatních potravin. Pro Čechy běžné potraviny jako sýr nebo šunka jsou v USA dražší záležitosti. Abychom mi Češky ušetřily, střídaly jsme se s připravováním večeře. Většinou šlo o těstoviny, rýži nebo brambory. Naše domácí pěla ódy na naše kulinářské schopnosti. Těstoviny a podobná jídla rozhodně nepovažuji za vaření, přála bych jí vidět přípravu české svíčkové. Americká večeře, se kterou jsem se setkala já, je buď polotovar z mikrovlnky nebo objednané jídlo. Během pobytu se mě domácí, která s námi v domě sama žila, ptala, jak se zapíná její trouba.

Spojené státy mají nesčetné množství fast foodů různých kvalit. Denny´s nebo Wendy´s patří k těm lepším, návštěva námi oblíbeného McDonaldu se podobala návštěvě ghetta. Párkrát jsem ji absolvovala kvůli dobrým cenám. Poté, co se zde během mé návštěvy strhla bitka mezi narkomany, jsem se rozhodla nosit si tousty z domu.  Zvláštní výjevy na ulicích byly ze začátku šokem, později folklórem. Jednoho mého kolegu, který dostal výpověď kvůli užívání cracku, jsem viděla běhat po kapotách aut s nadšeným výskotem. 

Po zakončení mého cestování po Spojených státech jsem zhodnotila, že nejspolehlivější hromadná doprava, s jakou jsem se setkala, je ta brněnská.  Časové nedostatky ovšem řidiči doháněli svým vstřícným přístupem. Když mi chyběly drobné do automatu na lístek a musela bych dát řidiči desetidolarovou bankovku, nechal mě jet zadarmo. Cestující se netlačí do dvěří hned jak autobus zastaví, ale vzorně se zde stojí fronta. Jednou se na pokyn řidiče cestující v autobuse zmáčkli a vešla se sem celá fronta ze zastávky. Řidič poté zahlásil, že jsme všichni úžasní, že nám moc děkuje a ať si zatleskáme. A celý autobus tleskal. Taková americká chvilka jako vystřižená z filmu. Obecně jsem z Američanů nabyla dojmu, že k sobě navzájem chovají mnohem větší úctu, než je tomu u nás.  

Po příjezdu do Česka jsem čelila otázkám o americké hlouposti, jejich obezitě a nezdravému jídlu. Hloupost je spíše neinformovanost. Vzdělání je zde nákladnou záležitostí, čím vzdělanější chcete být, tím více musíte zaplatit. Obdobně je tomu se zdravotnickou péčí. Mého amerického kolegu v osmnácti letech srazilo auto a zdravotnickou péči splácí i nyní, ve svých dvaatřiceti letech.  Zatímco u nás je propracovaný sociální i zdravotní systém, Američané se o sebe musí postarat sami, nikdo jiný to za ně neudělá. Oproti nim si v Česku žijeme jako prasata v žitě. 

Klíčová slova: Spojené státy, USA, cestování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.