23.11.2020 16:51


Stejnopohlavní páry se dočkaly nápravy nerovnosti v covidových opatřeních

Autor: Ivana Sochová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Koronavirové opatření, které znevýhodňovalo uzavírání registrovaných partnerství, bylo s platností k dnešnímu dni upraveno. Svatby a registrace se tak mohou během nouzového stavu konečně konat za stejných podmínek. K zrovnoprávnění manželství a partnerství však stále nedošlo.

Duhová vlajka

Česko - Dnes vstupuje v platnost náprava nerovného zacházení s lidmi, kterého se ve svém usnesení dopustilo ministerstvo zdravotnictví 21. října a v následujících opatřeních ji opisovalo až do 16. listopadu. Z tohoto opatření vyplývalo, že zatímco svatby heterosexuálních párů se mohly nadále konat v omezeném počtu patnácti osob, registrace stejnopohlavních párů byly přípustné pouze v případech, kdy se jeden z partnerů nemusel odloženého data dožít nebo jednomu z nastávajících partnerů končila platnost oprávnění k pobytu cizinců. Navíc se registrace mohli účastnit pouze partneři, matrikář a pokud to bylo nezbytně nutné, tlumočník. 

Partnerství a manželství nejsou v české legislativě rovnoprávné. „Nevyváženost těchto omezení pramení dle mého názoru z toho, jak naše právní úprava odráží manželství a registrované partnerství obecně. Občanský zákoník říká, že sňateční obřad musí být veřejný a slavnostní, za přítomnosti dvou svědků. Na druhou stranu vstup do registrovaného partnerství je v podstatě administrativní úkon před matrikářem, u kterého nemusejí být svědci. Zákon tak, stejně jako omezení, zcela pomíjejí fakt, že uzavření svazku, je zásadní životní krok, který chceme sdílet se svými blízkými. Aktuální pandemická situace neodůvodňuje nerovný přístup,” vysvětluje David Elischer z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Proti této nerovnosti se zvedla vlna nevole v Čechách i za hranicemi. O úpravu usnesení požádalo 31 členů Evropského parlamentu z uskupení LGBTI Intergroup a svůj dopis premierovi uveřejnili na Twitteru.  Nezisková organizace Jsme fér, poslala otevřený dopis předsedovi vlády Andreji Babišovi. V něm žádali o opravu tohoto opatření, ale také o konečné přijetí novely, která by zrovnoprávnila manželství a partnersví a tím ušetřila starosti jak queer rodinám, tak státu.

Organizace Jsme fér doposud získalo pod online i papírovou verzi petice za zrovnoprávnění manželství a partnerství asi 119 000 podpisů. „Kdybychom měli rovnoprávné manželství s partnerstvím, vůbec bysme takové problémy řešit nemuseli. Jestli se to bude jmenovat partnerství nebo manželství, to už je jedno. Myslím, že se jednalo o vědomé rozhodnutí a odráží určitý postoj k partnerství jako ke druhořadému úkonu. Kdyby na partnerství zapomněli úplně, chápala bych, že jde o chybu. Takhle si ale někdo musel sednout a speciální výjimku k partnerství napsat, než aby jen k stávajícímu usnesení dopsali, že to co platí pro svatby platí i pro registrace,” řekla Lucie Návratová, která se angažuje v kolektivu Ostravský pride a dlouhodobě žije s partnerkou.

Ministerstvo zdravotnictví se na svém twitterovém účtu bránilo, že se jedná o opomenutí a situaci co nejdříve napraví. Skutečně, od twitterového uznání chyby po změnu v usneseních a jejich uvedení v platnost uběhlo pět dní. Na konkrétní dotaz k tomuto problému ministerstvo, pravděpodbně kvůli své vytíženosti, nestačilo k datu vydání tohoto čláku odpovědět. Nově se mohou svatby i registrace konat za stejných podmínek za přítomnosti až dvaceti lidí.

Klíčová slova: Covid-19; Queer; Homosexuální sňatky; Opatření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.