27.05.2019 00:15


Stávky za klima nejsou výsadou velkoměst. V osmitisícových Semilech studenti stávkovali mlčením

Autor: Vojtěch Kousal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Místo skandování a pískání ticho. To je podstata němých stávek, při nichž účastníci svá hesla nekřičí, ale napíší je na roušky a transparenty, s nimiž se pak vydají na pomalý a tichý pochod ulicemi. Takovou podobu protestu zvolili studenti v Semilech, které byly zároveň jedním z nejmenších českých měst, kde se tento pátek za ochranu přírody demonstrovalo.

Semily – Nejen studenti, ale i pracující nebo rodiče s malými dětmi. Na 50 lidí se 24. května zapojilo do semilské páteční stávky za klima, která je jednou z řady akcí reagujících na snažení švédské studentky Grety Thunbergové. „Když politici neslyší naše slova, ať vyslechnou naše mlčení. V mlčení je velká síla a přitahuje na sebe pozornost, zvlášť v uspěchaných městech,” uvedl ve svém proslovu student Jakub Čapka, jeden z organizátorů stávky.

Kromě studentů promluvilo několik dalších řečníků. „Na záchranu planety máme pouze jeden pokus a děkuji studentům, že nás takhle burcují. Před 30 lety to byli právě studenti, kdo projevil nespokojenost s tehdejším marasmem a dali věci do pohybu,” řekl historik Jan Chvátal ze spolku Parents for Future, v překladu Rodiče za budoucnost.

Po projevech vyzvali organizátoři účastníky, aby si rozebrali připravené roušky a na ně napsali hesla, které by jinak skandovali. Poté se asi padesátičlenná skupina beze slov vydala i s rouškami a transparenty na pomalý pochod ulicemi Semil směrem k radnici.

Procesí cestou budilo značnou pozornost kolemjdoucích. Většina z nich ale nevěděla, na co se akce snaží upozornit. Po stručném objasnění záměru stávkujících reagovali většinou pozitivně. „Lidi se k přírodě chovají hrozně. Lesy i oceány jsou plné odpadků, je sucho a vody ubývá. Kdybych mohla, šla bych hned s nimi,” sdělila Miloslava Uhlířová prodávající v přilehlém stánku jahody.

Ne všichni našli pro mimoškolní aktivity studentů pochopení. „Flákání planetu nezachrání,” komentoval například jeden z kolemjdoucích.  Další oslovení pak souhlasili s tím, že lidstvo se chová k planetě špatně, ale pochybovali, že to podobné akce dokáží napravit.

Němá stávka byla už třetí akcí, kterou se studenti v Semilech snažili na špatné chování k planetě poukázat. Organizátoři byli s průběhem akce spokojení. Nyní plánují účast na celoevropské klimatické stávce, která bude 21. června v německých Cáchách.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.