12.03.2019 12:13


Stávkovat budeme tak dlouho, jak bude potřeba, říkají organizátoři brněnské stávky za klima

Autor: Vojtěch Kousal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Kavárna Tři ocásci je v moravské metropoli známá jako místo setkávání levicových sympatizantů. Ne náhodu se otevřená schůzka studentského ekologického hnutí Fridays for Future koná právě zde. „Ve škole se vzděláváme pro naši budoucnost, které bychom se ale v důsledku klimatických změn nemuseli vůbec dočkat,” hlásají po skončení schůzky studenti zapojení do mezinárodního hnutí Fridays for Future. Nikdo z nich ještě nemá maturitu, přesto před sebou mají smělý cíl: zachránit naší planetu.

 

Kdo stojí za stávkami Fridays for Future?

Nikola: Jsme studenti, kterým dochází trpělivost. Myslíme si, že lidstvo nedělá dost pro svoji budoucnost, a tak jsme se po vzoru Grety Thunberg (švédská studentka a ekologická aktivistka, pozn. red.) spolu se studenty po celém světě rozhodli apelovat na to, aby se s tím vším něco dělalo.

Stávky za klima, jak se akcím Fridays for Future také říká, se mají 15. března konat ve více než padesáti zemích. Jak tato mezinárodní spolupráce probíhá?

Mikuláš: Když jsme před několika týdny začali přemýšlet, že bychom se do stávek taky zapojili, neměli jsme nikoho, kdo by uměl dělat grafiku. Přes sociální sítě jsme se spojili s našimi kolegy z Německa nebo Belgie a ti nám logo ochotně vytvořili. Když jsme ho potom měli, mohli jsme začít připravovat další věci.

Kdo vaši činnost financuje?

Nikola: Část si platíme sami, na plakáty nám něco přispěla nezisková organizace Greenpeace. Taky jsme dostali grant od Alert Youth Fond, což je nizozemská nadace, která podporuje aktivity mladých lidí. Časem se chceme zaregistrovat jako spolek a vybírat řádně příspěvky.

Na Facebooku se vaše akce jmenuje středoškolská stávka za klima. Podílí se na její přípravě výhradně studenti středních škol?

Nikola: V organizačním týmu máme zatím pouze středoškoláky a středoškolačky. Mobilizujeme tuto skupinu, protože k ní máme nejblíž, na demonstraci ale přivítáme kohokoli.

Jak vaše aktivity vnímají u vás na školách?

Kryštof: S vedením jsem to zatím nekonzultoval, ale učitelé, se kterými jsem se o tom bavil, to vnímají pozitivně.

Nikola: Já jsem o tom s učiteli ještě nemluvila. Co jsem slyšela od svých kamarádů a kamarádek, reakce jejich učitelů jsou dost smíšené. Někteří k tomu přistupují spíš pozitivně, jiní z toho tak nadšení nejsou.

Mikuláš: Naši učitelé chtějí, aby škola byla vedena apoliticky. Kvůli tomu jsem měl problémy při vyvěšování plakátů u nás na škole, a to i přesto, že máme vstřícné vedení. Asi týden se řešilo, jestli to není napojené na nějakou politickou stranu. Přijde mi to jako nesmysl, aby škola byla apolitická, když jsou to často právě studenti, kdo na stávky chodí.

Nikola: Chápu, že na školách by nemělo docházek k propagaci politických stran. My ale nejsme politická strana, jsme nehierarchický autonomní kolektiv, studentská iniciativa.

Co na stávku říkají vaši spolužáci?

Kryštof: Bavil jsem se o tom hlavně s jedním spolužákem, který se zajímá o veganské stravování. Mezi dalšími lidmi se povědomí o akci postupně šíří dál. Zatím jsem ale mimořádně nadšené reakce nezaznamenal, ohlasy jsou spíš střízlivější.

Při podobných studentských stávkách občas zaznívají hlasy, že část studentů na ně chodí hlavně kvůli tomu, aby se ulili ze školy. Jak se na to díváte?

Nikola: Myslím si, že pokud se někdo chce vyhnout škole, tak nemusí chodit zrovna na náš pochod. Ne všichni k tomu podle mě budou přistupovat způsobem: „Jdu na stávku, tak mi to omluvte.” Řada lidí si kvůli tomu bude složitě shánět omluvenky.

Kryštof: Ve škole se vzděláváme pro naši budoucnost, které bychom se ale v důsledku klimatických změn nemuseli vůbec dočkat. Tím pádem je přednější jít na stávku, než do školy.

V některých zahraničích městech se stávek účastní stovky až tisíce lidí. Kolik lidí očekáváte v Brně?

Nikola: Je potřeba se na to dívat tak, že půjde o první takovou akci v Brně. I například v Belgii, kde minulý měsíc stávkovalo asi pětatřicet tisíc studentů, začínali s malou skupinkou pár stovek lidí. Už teď nás ale překvapil zájem, který naše stávka vyvolala.

Bude se brněnská stávka v něčem lišit od stávek v jiných městech?

Nikola: V každém městě stávku pořádá jiná buňka, takže nepojedeme podle nějakého předepsaného harmonogramu. Plánujeme pochod centrem města, který bude začínat i končit na náměstí Svobody. Kromě toho připravujeme i pár překvapení.

Vyjádřili vám podporu některé osobnosti?

Kryštof: Přímo na brněnské stávce bude mít projev Alexandr Ač z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Na celorepublikové úrovni máme podporu i několika veřejně známých osobností.

Nikola: Na svém Facebooku stávku za klima podpořil například Tomáš Klus.

Máte už připravená nějaká hesla, která budete na demonstraci skandovat?

Kryštof: Nějaké návrhy už padly (smích). Taková lehčí verze byla: Žádná škola, klima volá.

Nikola: Pak zaznělo ještě: Máme dvanáct let, než nám shoří celej svět. Doufáme, že na místě vzniknou spontánně nějaká další hesla.

Jak dlouho hodláte stávkovat?

Nikola: To bude záležet na reakci politiků a političek. Po naší první stávce dáme vládě ultimátum a pokud se nezachová tak, abychom předešli klimatické katastrofě, tak plánujeme stávkovat tak dlouho, jak to bude potřeba. Minimálně bychom chtěli zavést dialog politiků s klimatickými vědci. To je první krok. Dál budeme postupovat podle závěrů, které tato debata přinese.


Klíčová slova: stávka, Fridays for Future, stávka za klima, studentská stávka, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.