01.05.2014 13:11


Stavění máje je tisíc let stará tradice a stále žije

Autor: Gabrielová Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Poslední dubnové odpoledne je v mnoha vesnicích i v některých městech ve znamení tisíc let staré tradice oslavy jara a mládí. Stavění máje sahá hluboko do historie a ještě dnes po 30. dubnu stojí ve středech obcí opentlená májka. V Buchlovicích na Uherskohradišťsku tento zvyk včera doprovodili vojenskou přehlídkou. 

Buchlovice – Každoroční zvyklost stavění máje je známá po celé Evropě a dodržují ji i obyvatelé Buchlovic. Předmájovou tradici však místní propojili s tematicky velmi odlišnými oslavami k příležitosti šedesátého devátého výročí osvobození Buchlovic. Armádní vozidla a ukázky boje zblízka vytvořily spolu se stavěním májky neobvyklou kombinaci. Tato neotřelá souhra lidových zvyklostí a vojenské přehlídky začala včera ve čtyři hodiny odpoledne na tamním náměstí Svobody.

O ukázky boje zblízka se postaral armádní klub Musado, který ve dvou výstupech předvedl sérii scénických soubojů. Vojenské nadšence vystřídaly folklorní soubory, které na náměstí předvedly řadu vystoupení. O ukázky lidových tanců se postaral Buchlovjánek, Děcka z Buchlovic a Folklorní studio Buchlovice za doprovodu cimbálové muziky Rubáš.Foto: Stavění máje v Buchlovicích. Autor: Andrea Gabrielová

Buchlovští postavili několikametrovou májku na první pokus a po jejím slavnostním vztyčení následovala beseda „pod májú“ v režii muzikantů z Rubáše. Veselice na počest oslavy jara, mládí a lásky se konala pod širým nebem, na náměstí, kde místní i přespolní tančili a zpívali až do pozdních nočních hodin. „Velmi se mi líbí, že je beseda u cimbálu takto venku na veřejném prostranství, člověk tu potká sousedy i jiné známé a může si popovídat. Na rozdíl od akcí ve vnitřních prostorech je tady aspoň hodně místa a při tanci si jeden druhému nezavazíme,“ ocenila umístnění zábavy jedna z návštěvnic Jarmila Marčíková. Tento klad se ale později pro některé účastníky stal spíše negativem. Na vině byla klesající hodnota na teploměru, kterou nedokázal vzhůru vyhnat ani oheň plápolající na náměstí. Důvodem pro ukončení akce kolem půlnoci bylo právě chladné počasí.  

Stavění máje na poslední dubnový den se v nejrůznější podobě objevuje v téměř všech evropských kulturách. Zejména na venkově byl tento zvyk vždy spojován s oslavou probuzení jara a rašící síly, která symbolizuje nový život a přicházející úrodu. Veselice spojené se stavěním máje mají zřejmě keltský původ, ale ve středověku se církev snažila všechny pohanské zvyky oslabit. To se jí v mnoha případech, stejně jako je právě stavění máje, nepovedlo. Máje dříve stavěli chlapci pod okny svým vyvoleným, čímž jim vyjadřovali přízeň, i proto je květen považovaný za čas lásky. „Tento zvyk ale již skoro vymizel. Zůstalo jen stavění ústřední májky v obcích jako jejich symbol. Hlavně na Moravě bylo vždy největší pohanou, pokud chlapci ze sousední vesnice máj ukradli,“ vysvětlila etnografka Ludmila Tarclová.    

Klíčová slova: Stavění máje, tradice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.