05.05.2020 19:32


Stavba rozhledny na Holedné začíná, hotová bude do konce roku

Autor: Anita Hofmannová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brňané si v prvním ročníku projektu Dáme na vás zvolili jako třetí nejlepší návrh rozhlednu v oboře Holedná. Ta se má začít stavět už tento měsíc. Stát bude na jednom z vrcholů Holedné nad městskou částí Brno-Jundrov.

Vizualizace rozhledny v oboře Holedná. Autor: TJ Architekti

BRNO – Rozhlednu na Holedné postaví společnost Lesy města Brna, lidem má poskytnout výhled především na kopce na západ a sever od města. Se stavbou se začne tento měsíc, omezení pro návštěvníky obory se ale podle mluvčí společnosti Moniky Neshybové nechystá. „Pouze bude vytyčený nezbytný prostor staveniště, kam bude zakázaný přístup,“ uvedla Neshybová pro ČTK.

Projekt Dáme na vás je soutěž s návrhy Brňanů, na co využije město část svého rozpočtu. V jeho prvním ročníku v roce 2017 si lidé zvolili rozhlednu na Holedné jako třetí nejlepší návrh a vloni město získalo všechna potřebná povolení. Stavba tak má být nejpozději do prosince letošního roku přístupná návštěvníkům. „Město za ni zaplatí 6,6 milionu korun a hotová by měla být na konci letošního roku,“ dodala Neshybová. Druhý nejvyšší vrchol Holedné je ve výšce 391 metrů, samotná rozhledna má mít okolo 35 metrů. 

Návrh vytvořil ateliér TJ Architekti. Její vzhled je inspirován dubem, což je charakteristický strom pro les, ve kterém má rozhledna stát. Skládá se totiž z několika vrstev, a ocelová lana, která ji spojují se zemí, mají imitovat rozbrázděnou kůru kmenu, borku. Snaží se tedy o přenesení struktury kůry dubu na celou délku stavby.

Původní návrh počítal s výškou rozhledny okolo dvaceti pěti metrů. Po zjištění, že by tamější vegetace brzy bránila lidem ve výhledu, se návrh změnil na třicetimetrovou rozhlednu s ocelovou konstrukcí, místo předchozí dřevěné. Kvůli tomu plán překonal hranici dvou milionů korun, které jsou pro projekty z akce Dáme na vás vyhrazeny. Brňané ale o rozhlednu vyjádřili veliký zájem, vedení města se proto rozhodlo realizovat ho jako samostatnou akci. Z původního projektu tak tedy byly uhrazeny jen náklady na projektovou dokumentaci. Ta stála necelého půl milionu korun.

Místo, kde bude rozhledna stát, je na vrcholu lesa mezi Jundrovem, Kohoutovicemi a Bystrcí. Zdejší obyvatelé vítají novou vyhlídku s nadšením. „Kolem toho vrcholu často chodím, ať už jdu běhat, nebo se projít po lese se psem. Myslím si, že je dobře, že tu budeme mít svoji rozhlednu, bude odsud určitě krásný výhled,“ vyjádřila se obyvatelka Bystrce Kateřina Freynová.

Rozhledna na Holedné nebude jedinou svého druhu v Brně. V roce 2005 vzrostla podobná konstrukce v Soběšicích, o devět let později potom vznikla vyhlídka Komec v Komárově. Obora Holedná je i pro svoji polohu oblíbeným místem k trávení času, zvláště pak pro volně žijící vysokou zvěř nebo ohradu s divokými prasaty. 

Klíčová slova: holedná, rozhledna, rozhledna na holedné, lesy města brna, dáme na vás

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.