07.03.2020 19:13


Stav soudnictví je odrazem situace ve společnosti, říká advokát

Autor: Karolína Lundová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pořadatelé prvního ročníku Noci práva naplánovali řadu přednášek. Akcí chtěli přiblížit právo široké veřejnosti a zároveň umožnit setkání právnické obce. Debatovalo se například o advokacii, jaká byla v minulosti a jak se liší v porovnání s tou dnešní. Přednášející také mluvili o samotné důvěře v justici, která je nyní druhá nejvyšší od roku 1994. 

Budova Nejvyššího správního soudu (Foto: Karolína Lundová)

BRNO  Advokacie je jedním z nejstarších polování. Byla to profese, která nesla vážnost a uznání. Právníci byli považováni za osoby, které jsou čestné a nápomocné. Dnes se jejich postavení ve společnosti změnilo.  Pořadatelé brněnské Noci práva chtěli právo přiblížit veřejnosti a zároveň vytvořit příležitost, pro setkání právnické obce. „Advokát dnes nemá takové postavení, jaké měl v minulosti. Již nemá takovou vážnost. Ve světě vládne klima všeobecného podezírání, které je způsobeno korupcí a dalšími skandály. Advokacie je pouhý odraz společnosti a u nás ten odraz není zase tak špatný, řekl advokát Petr Poledník.

Podle Poledníka je justice v Česku vcelku stabilní a důvěryhodná. Nasvědčuje tomu i průzkum agentury Centrum pro výzkum veřejného mínění ze září 2019. Soudy jsou třetí nejdůvěryhodnější institucí v tuzemsku, před nimi je pouze armáda a policie. Soudům důvěřuje 58 procent dotázaných. Toto číslo je druhé nejvyšší od roku 1994. Nejvyšší hodnota byla neměřena v roce 2014, kdy soudům důvěřovalo 61 procent respondentů. „Pokud jde o důvěru v soudnictví, tak na tom nejsme špatně, i když máme hodně odvolání k rozsudkům. Nicméně hledat kauzalitu mezi důvěrou v soudnictví a množstvím odvolání je nemístné, konstatoval soudce Ladislav Vyhnánek. Například v Americe se lidé neodvolávají tak často. Podle Vyhnánka to není tím, že by byli s rozsudkem spokojeni. V Americe jsou náklady na odvolání tak vysoké, že se jim to prostě nevyplatí. „Odvolání tedy nemusí být otázka důvěry v soudnictví. U nás je zkrátka velká pravděpodobnost, že odvolání projde, a to s minimálními náklady,” dodal.

Spokojenost či nespokojenost s prací justičních orgánů je součástí obecnějšího postoje k dění ve společnosti. To znamená, že lidé, kteří si myslí, že vývoj u nás jde správným směrem, a kteří jsou spokojeni s fungováním demokracie nebo s aktuální politickou situací, jsou také častěji spokojeni s prací soudů, a to ve 62 procentech. V porovnání s těmi, kteří jsou k situaci v Česku kritičtí, je se soudnictvím spokojeno pouze 36 procent. Vyšší míra spokojenosti s prací soudů je také u mladších lidí, zvláště u studentů vysokých škol. „Justice je podle mě důvěryhodná. Samozřejmě že jsou zde případy, které se zametou pod koberec, ale nemyslím si, že se to děje často, tvrdí student Petr Zajíček. Naopak mezi lidmi staršími 60 let převažuje nespokojenost. Podle sociálního postavení je vyšší nedůvěra v soudnictví mezi podnikateli a živnostníky. 

Klíčová slova: advokacie, justice, soud, důvěra

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.